više od 400 udara

Zašto Izrael sada napada i Siriju i s kojim opravdanjem? 'Ovo je povijesna prilika'

11.12.2024 u 11:15

Bionic
Reading

Izrael je intenzivirao napade na teritorij svog susjeda. Što dobiva akcijama u Siriji nakon što je munjevito svrgnut zloglasni diktator Bašar al Asad?

Od dramatičnog Asadova bijega u Rusiju, Izrael je izveo više od 400 napada na Siriju te, unatoč prosvjedima UN-a, pokrenuo vojni upad u tampon zonu koja razdvaja dvije zemlje još od 1974. godine. Ovi napadi odvijaju se dok se Sirija pokušava oporaviti nakon više od pet desetljeća vladavine obitelji Asad.

U posljednjih nekoliko mjeseci Izrael je također napadao Libanon i nastavio voditi vojnu kampanju protiv Gaze, a nju mnogi osuđuju kao genocid nad opkoljenim stanovništvom.

Ali zašto Izrael sada napada Siriju? Al Jazeera navodi nekoliko ključnih informacija.

Zašto Izrael napada Siriju?

Izrael već godinama opravdava napade na Siriju tvrdnjom da eliminira iranske vojne ciljeve. Međutim Iran je izjavio da njegove snage trenutno nisu prisutne u toj zemlji. Izraelci navode da su njihove akcije usmjerene na uništavanje sirijske vojne infrastrukture.

Tvrde da žele spriječiti da oružje padne u ruke ekstremista, što je termin koji primjenjuju za različite aktere, uključujući Hajat Tahrir al Šam (HTS), glavnu sirijsku oporbenu skupinu koja je sudjelovala u svrgavanju Asada.

Koje su mete napada?

Izrael tvrdi da su mete napada vojni objekti poput skladišta oružja i streljiva, zračnih luka, pomorskih baza i istraživačkih centara. Također su raspoređene vojne jedinice u tampon zoni duž Golanske visoravni, koja razdvaja Siriju i Izrael.

Prema sporazumu o prekidu vatre iz 1974., područje tampon zone proglašeno je demilitariziranim, a otprilike dvije trećine Golanske visoravni nalazi se pod izraelskom kontrolom, dok ostatak pripada Siriji.

Unatoč tvrdnjama Izraela, sirijske snage sigurnosti izvijestile su o izraelskim tenkovima koji napreduju s Golanske visoravni prema Katani, deset kilometara unutar sirijskog teritorija, blizu glavnog grada. Izraelski vojni izvori odbacuju ove tvrdnje.

Osim toga, izraelski napadi zabilježeni su u Al Majadinu na istoku, Tartusu i Masjafu na sjeverozapadu, prijelazu Kusair s Libanonom te vojnoj zračnoj luci Halhala na jugu.

Koje je opravdanje Izraela za napade?

Izraelski čelnici tvrde da djeluju u samoobrani. Premijer Benjamin Netanyahu izjavio je da će bivši sirijski teritorij duž Golanske visoravni, koji je od 1974. klasificiran kao demilitarizirana zona, 'zauvijek' ostati dio Izraela.

Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar branio je napade navodeći da su ciljali lokacije za koje se sumnjalo da sadrže kemijsko oružje i rakete dugog dometa kako bi spriječili to da ih preuzmu naoružane skupine.

Na brifingu za strane medije Sa'ar je izjavio: 'Napali smo sustave strateškog naoružanja, poput kemijskog oružja i projektila dugog dometa, da ne bi pali u ruke ekstremista.'

Što Izrael želi postići u Siriji?

Namjere im ostaju nejasne. Vlada je objavila jedino da djeluje 'u interesu obrane Izraela'. Međutim neki izraelski dužnosnici ponudili su svoje prijedloge.

Benny Gantz, vođa stranke Nacionalnog jedinstva i politički protivnik Netanyahua, nazvao je trenutnu situaciju 'povijesnom prilikom' za Izrael. Pozvao je vlasti da prodube odnose s Druzima, Kurdima i drugim skupinama u Siriji, sugerirajući da bi Izrael mogao razviti suradnju s tradicionalno opozicijskim skupinama u regiji.

U intervjuu za The Times of Israel, bivši pukovnik Anan Wahabi predložio je podjelu Sirije na niz kantona, od kojih bi svaki mogao surađivati s vanjskim akterima, uključujući Izrael. 'Moderna nacionalna država na Bliskom istoku je propala', izjavio je Wahabi, pripadnik Druza.