Kada je riječ o prodaji sustava protuzračne obrane, jedno je pravilo zakon: ništa ih ne prodaje bolje od dokazane efikasnosti u borbi. Posebno to dolazi do izražaja u ratu u Ukrajini, u kojem su se američki sustavi MIM-104 Patriot pokazali ključni u obrani protiv ruskih projektila i dronova. No dok se Patrioti etabliraju kao nezamjenjivi u borbenim uvjetima, jednako sposoban europski sustav SAMP/T ostaje u sjeni, unatoč svojim naprednim tehničkim karakteristikama i potencijalu
Od njihova uvođenja 1980-ih godina, sustavi Patriot postali su sinonim za zapadnu protuzračnu obranu. Njihova dugogodišnja upotreba u brojnim sukobima širom svijeta stvorila im je reputaciju koja ih čini prvim izborom mnogih zemalja. Počevši od Zaljevskog rata 1991. godine, preko višedesetljetne upotrebe u Izraelu, pa sve do aktualne u Ukrajini, dokazali su se kao pouzdani i učinkoviti u najtežim uvjetima.
Fabian Hoffmann, istraživač na Sveučilištu u Oslu specijaliziran za tehnologiju projektila, ističe da je povjerenje klijenata ključno u ovom sektoru.
'Ljudi vjeruju onome što vide, a reputacija je tu', kaže Hoffmann. Ova reputacija ne stvara se preko noći, već tijekom godina dosljednog uspjeha na bojnom polju, što čini Patriot preferiranim izborom na globalnom tržištu, piše Politico.
SAMP/T: Tehnička izvrsnost u sjeni
U kontrastu s Patriotovim borbenim naslijeđem, sustav SAMP/T, rezultat suradnje Francuske i Italije, tek se nedavno počeo koristiti u borbenim uvjetima. SAMP/T je tehnički vrlo napredan te ima impresivne specifikacije. Naprimjer, njegove rakete Aster 30 mogu presretati ciljeve na udaljenostima većim od 150 kilometara, nadmašujući najnovije rakete PAC-3 MSE iz sustava Patriot, a koje imaju domet od oko 120 kilometara.
Uz to, SAMP/T nudi napredne mogućnosti praćenja više prijetnji istovremeno te može nadzirati 360 stupnjeva iz jedne jedinice, što ga čini vrlo učinkovitim u zaštiti velikih područja od više dolaznih prijetnji. Unatoč tim tehničkim prednostima, ima jedan veliki nedostatak: nedostatak borbenog iskustva.
Prvi put korišten je u stvarnim borbenim uvjetima u Ukrajini, a iako je pokazao svoje sposobnosti, nije stekao globalno priznanje kao Patriot. To utječe na njegovu tržišnu atraktivnost jer kupci u ovom sektoru obično preferiraju sustave s dokazanom borbenom povijesti.
Globalna mreža i tržišna prisutnost
Jedan od glavnih aduta Patriota njegova je široka prisutnost na globalnom tržištu. Trenutno ga koristi 19 europskih zemalja, a još su mnoge narudžbe u tijeku. Ova raširena upotreba stvorila je globalnu mrežu proizvođača i korisnika, što jača njegovu poziciju na tržištu. Zemlje poput Japana i Njemačke imaju licencirane proizvodne kapacitete za rakete PAC-2, što osigurava stabilnu opskrbu dijelovima i komponentama.
S druge strane, SAMP/T nema sličnu mrežu. Nakon što je Singapur naručio sustav 2013. godine, nije bilo novih kupaca. To je veliki problem za Eurosam, konzorcij koji stoji iza SAMP/T-a, jer bez većeg broja korisnika nema pristup širokoj mreži podrške i proizvodnje koja bi mu omogućila konkurentnost na globalnom tržištu.
Utjecaj rata u Ukrajini na potražnju
Rat u Ukrajini povećao je potražnju za Patriotima. Thomas Laliberty, predsjednik Raytheonovog odjela za kopnene i zračne obrambene sustave, izjavio je na Farnborough International Air Showu u srpnju da je taj sukob 'doista potaknuo trajni interes za Patriote'. Međutim povećana potražnja stvara i izazove za proizvodnju jer je vrijeme isporuke postalo duže zbog poteškoća u nabavi dijelova. Raytheon trenutno proizvodi 550 raketa PAC-3 godišnje, ali novi proizvodni pogon u Arkansasu trebao bi povećati tu brojku na 650 do 2027. godine.
Unatoč tome, vrijeme čekanja na novi sustav Patriot može biti više od pet godina, što bi moglo otvoriti vrata za SAMP/T kao alternativu. Eurosam se nada da će kupci koji ne žele dugo čekati razmotriti SAMP/T, posebno s obzirom na njegove tehničke prednosti i nižu cijenu.
Sky Shield i europska obrambena politika
Njemačka je učinila Patriot ključnim dijelom svoje inicijative Sky Shield, čiji je cilj izgradnja višeslojnog paneuropskog sustava protuzračne obrane. Ova inicijativa uključuje najmanje 21 europsku zemlju i obuhvaća ne samo Patriot, već i izraelski sustav Arrow-3 te njemački IRIS-T.
Ovaj razvoj situacije izaziva zabrinutost u Parizu i Rimu jer Sky Shield marginalizira SAMP/T, a on je već u teškom položaju na tržištu. Francuska i Italija pokušavaju uvjeriti svoje europske partnere da podrže SAMP/T kao jednako sposobnu alternativu, ali za sada s ograničenim uspjehom.