Dvoje bivših čelnika Amnesty Internationala (AI) u Turskoj osuđeno je u petak na zatvorsku kaznu za terorističko djelovanje, objavio je AI ,nakon suđenja koje je postalo simbol represije nad civilnim društvom nakon neuspjelog puča 2016.
Taner Kilic, bivši predsjednik Amnestyja u Turskoj osuđen je na šest godina i tri mjeseca zatvora zbog "članstva u terorističkoj organizaciji" a Idil Ester, bivša ravnateljica, na dvije godine i mjesec dana zbog "pomaganja terorističkoj organizaciji".
Još dvoje aktivista za ljudska prava osuđeni su na istu kaznu kao Ester, a sedmero, među kojima Nijemac i Šveđanin, pušteno je na slobodu, objavio je Amnesty na Twitteru.
"Sramota. To su apsurdne optužbe za koje nema nikakva dokaza", reagirao je na Twitteru Andres Gardner, istražitelj za AI u Turskoj. "Nećemo odustati sve dok ih ne oslobode", dodao je.
Kilica, aktualnog počasnog predsjednika Amnestyja u Turskoj, turske vlasti optužuju za članstvo u pokretu imama Fethullaha Guelena kojeg Ankara drži organizatorom propalog vojnog udara u ljeto 2016.
Glavni dokaz tužiteljstva je Kilicevo korištenje ByLocka, kodirane mobilne aplikacije za slanje sms poruka kojom su se koristili Guelenovi pristaše, tvrdi Ankara.
No u policijskom izvješću navodi se da Kilic nije imao tu aplikaciju na svom mobitelu.
Kilic je uhićen 2017. i pušten nakon 14 mjeseci pritvora.
Mnoge nevladine organizacije ocjenjuju da je ovo suđenje potvrda zaoštravanja stajališta turskih vlasti prema civilnom društvu u prilikama ograničavanja sloboda nakon neuspjelog puča 2016.
Turska vlada je nakon pokušaja vojnog udara počela masovne čistke u kojima su uhićeni desetci tisuća ljudi, među njima novinari kritični prema vlasti i istaknute osobe civilnog društva.