drama u otvorenom

Đurđević se obračunala s Togonalom: U ovoj vašoj emisiji osjećam se kao na optuženičkoj klupi, niste govorili istinu

05.05.2021 u 23:07

Bionic
Reading

Što se tiče ujednačavanja sudske prakse, smatram da je Vrhovni sud izgubio ovlast ujednačavanja sudske prakse u kaznenim predmetima i u tom je pogledu dekonstitucionaliziran zbog osnivanja Visokog kaznenog suda, kazala je u emisiji Otvoreno Zlata Đurđević, predstojnica Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu, jedna od kandidatkinja za čelnicu Vrhovnog suda

Kazala je da se to jednim dijelom potvrđuje i u izvješću sadašnjeg predsjednika Vrhovnog suda u kojem se traže izmjene Zakona o kaznenom postupku i u kojem se, između ostalog, traži izvanredni pravni lijek za Vrhovni sud.

Navela je da je dio njezinog programa reorganizacija sudstva u cilju jačanja Vrhovnog suda. 'Mislim da Vrhovni sud treba biti sud koji treba jačati, a ne slabiti', kazala je.

'Kada nastupi zastara, moje je mišljenje da ne možete izručivati našeg državljanina u drugu državu da se tamo vodi postupak', kazala je Đurđević. Smatra da nije trebalo izručivati Perkovića i Mustača Njemačkoj te da se njeno stajalište isključivo tiče zastare. 'Za teška kaznena djela ne možemo izručivati svoje državljane, a za minorna kaznena djela možemo ih izručivati drugim državama', kazala je. 'Za sve koji smo se javili na natječaj netko je rekao - ne. Politika je jako puno štete nanijela hrvatskom sudstvu. Radi se isključivo po kriterijima podobnosti. Još nismo naučili da sudstvo mora biti neovisno', kaže Đurđević. Smatra da je vrlo nespretna izjava da ju je predsjednik Zoran Milanović provukao kroz blato.

'Nisam željela da do kraja ovo ispadne smiješno. A smiješno je i možda žalosno kada imamo prijepore oko toga kako ćemo izabrati predsjednika Vrhovnog suda, jedan autoritet, jednu osobu koja bi trebala ustvari zračiti nečim da pokazuje građanima da su pravo i pravda isti za sve građane', kazala je kandidatkinja za čelnicu Vrhovnog suda Lana Peto Kujundžić, sutkinja Vrhovnog kaznenog suda.

'To me ponukalo da se osjećam loše kao sudac, da se osjećam loše nakon 35 godina sudačkog staža, da ne mogu s nekom radošću gledati Vrhovni sud i očekivati da ti mudraci koji sjede na Vrhovnom sudu, jer ja sam uvijek zamišljala da na Vrhovnom sudu sjede mudraci koji znaju donositi odluke, ali ne o činjenicama, za razliku od profesorice ne mislim da to trebaju raditi i odlučivati hoće li netko ostati u istražnom zatvoru ili neće ostati u istražnom zatvoru i je li netko to napravio lijevom ili desnom rukom, nego da odlučuju o pravu.'

Odvjetnik Šime Savić, kandidat za čelnika Vrhovnog suda, ne smatra da ima korupcije u hrvatskom sudstvu i kaže da većina sudaca radi pošteno, savjesno i predano. 'Manji je dio sudaca koji su korumpirani i taj kukolj treba odstraniti iz sudstva. Ali mislim da je glavni problem koji muči građane stvarno pravo, vlasništvo, zemljišne knjige, obvezno pravo, ugovori, odštete, ovrhe jer su ti predmeti 80 posto na sudu. Glavni problem sudovanja je parnica', kazao je Savić.

Profesor Davor Derenčinović s Pravnog fakulteta u Zagrebu, koji se uključio u emisiju, smatra da treba spustiti loptu na zemlju i ne govoriti emocijama, već isključivo argumentima.

'Kada raspravljamo o pravosuđu, čini mi se kao da razmatramo o dva odvojena sustava, ovisno o tome s koje strane dolazi razmatranje tog sustava. Dok u javnosti, ali i unutar samog pravosudnog sustava postoje kritični tonovi. Po tonovima koji dolaze iz pravosuđa, često možemo zaključiti da je stanje gotovo pa idealno. Ono što nije, pripisuje se percepciji - eto, nekoliko je loših sudaca, ali to su iznimke i ja se slažem. Ali problem je u percepciji koja je posljedica negativne medijske prezentacije, problem je u odvjetnicima koji otežu postupke, zakonodavcu koji donosi neprovedive ili teško provedive zakone. Rekao bih da nedostaje samokritike unutar samog sustava. Pravosuđe je danas iznimno zatvoren sustav koji odlučuje sam o sebi', kazao je Derenčinović.

Na samom kraju emisije Đurđević je napala voditelja Mislava Togonala: 'U vašoj emisiji osjećam se kao na optuženičkoj klupi, tako ste napravili emisiju. Izričito sam vas pitala tko će sve biti u ovoj emisiji pa niste rekli istinu. Vi kao novinar trebali biste voditi računa o svojoj novinarskoj etici i govoriti istinu i voditi emisije nepristrano i u skladu s novinarskom etikom. Niste mi rekli istinu. Vaša prva zapovijed kao novinaru je da govorite istinu ljudima koje pozivate.'