Znanstvenici upozoravaju:

Tek nam predstoje superoluje kakve čovječanstvo dosad nije upoznalo

17.09.2018 u 22:05

Bionic
Reading

Iako još uvijek ne postoji jačina uragana veća od 5. kategorije, znanstvenici smatraju kako bi smrtonosna kombinacija sve toplijih oceana i viška vode u Zemljinoj atmosferi mogla početi stvarati oluje s uvjetima koji bi mogli izgledati kao tropske oluje 6. kategorije

Meteorolozi i znanstvenici dosad nisu razmišljali da će postojati potreba za novom kategorizacijom tropskih oluja koje mogu imati najviše pet stupnjeva. Najviša, 5. kategorija uragana, ona s vjetrovima koji pušu brže od 300 kilometara na sat i koji mogu uništiti čitave gradove poput New Orleansa ili New Yorka, dosad je bila 'plafon' kada je riječ o samoj snazi.

Oluja iznad 5. kategorije, prema riječima znanstvenika, dosad nije bila moguća, no kako danas u kombinaciji sa sve toplijim oceanima kroz atmosferu cirkulira između pet i osam posto više vodene pare nego ranije, stvoreni su svi uvjeti za nastanak superoluja kakve dosad nismo vidjeli i za koje uopće nismo spremni.

Kako piše britanski Guardian, samo je pitanje vremena kada će se znatno snažnije tropske oluje od dosadašnjih početi redovito pojavljivati, a kada se to i dogodi, čovječanstvo će biti u šoku zbog njihove razorne snage.

Jeff Masters, jedan od najcjenjenijih američkih meteorologa, prvi je unutar akademske zajednice pokrenuo pitanje potencijala uragana 6. kategorije. Znanstvenik je, naime, još pretprošle godine razvio teoriju o tzv. uraganu 'crnom labudu', toliko ekstremnom da ga nitko od meteorologa nije ni očekivao.

>>> Uragan Florence i dalje bjesni: Takva kiša padne jednom u tisuću godina

Masters tvrdi kako se oluja neviđenih razmjera već dogodila u listopadu 1790. godine na Malim Antilima, a njezina snaga bila je tolika da je ljuštila koru s drveća te je odnijela više od 22.000 života.

Američki znanstvenik svoju teoriju o superuraganu temelji na predviđanjima dvoje znanstvenika koji se smatraju najboljim stručnjacima za oluje – Kerryja Emanuela s bostonskog MIT-a te Ning Lin s Princetona - koji su u kolovozu 2015. godine napravili najdjelotvorniji model uragana u povijesti.

  • +13
Uragan Florence poharao Sjevernu Karolinu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Ning i Emanuel su, naime, izradili simulaciju uragana temeljenu na šest klimatskih modela iz raznih dijelova svijeta, koju pokreće moćno računalo. Prema njihovim izračunima, uragani dosad nezabilježene moći mogli bi uskoro pogoditi područja poput Perzijskog zaljeva, iako u tom području tropske ciklone zasad nisu predstavljale opasnu prijetnju, te u predjelu floridske Tampe.

'Oluja koja podiže valove visine pet metara vrlo brzo bi potopila čitavu Tampu i prije nego što bi plimni val stigao do obale', upozorio je Emanuel, dodavši kako bi gradovi na Floridi trebali ozbiljno razmišljati o mogućoj prijetnji s oceana.

>>> Ovaj uvjerljiv prikaz mogućih posljedica uragana će vas preneraziti

'Gradovi poput Dubaija još su nepripremljeniji. Dubai i ostatak Perzijskog zaljeva dosad nisu doživjeli snažan uragan, no modeli pokazuju kako će se takvo što u jednom trenutku vrlo vjerojatno dogoditi. Dubai je posljednjih godina doživio vrlo brzu ekspanziju, a ljudi koji su ga izgradili bili su posve nesvjesni toga da taj grad možda jednog dana bude meta ozbiljnog uragana', rekao je Emanuel, nadodavši kako je krajnje vrijeme za oprez.

  • +27
Uragan Florence Izvor: Profimedia / Autor: CHINE NOUVELLE/SIPA/1809140952

Znanstvenik zaključuje kako je oluja Florence koja bjesni jugom Sjedinjenih Država samo nagovještaj nekih budućih superoluja te kako smo potpuno nespremni za one koje nam tek slijede.