Hrvatska udruga radničkih sindikata (HURS) Praznik rada i ove godine će obilježiti dosta neuobičajeno: umjesto tradicionalnih prosvjednih parada i mahanja karanfilima, svoj skup održat će u gospodarskoj zoni u mjestu Čaporice pokraj Trilja. Ondje će, kako je potvrdio predsjednik Ozren Matijašević, na konkretnom primjeru pokazati tko je doista kriv za nedostatak investicija u Hrvatskoj
'Upoznat ćemo javnost s postupcima poslovne banke i hrvatskog pravosuđa, koji za posljedicu imaju petogodišnje blokiranje rada privatne tvrtke i sprečavaju zapošljavanje najmanje tri stotine radnika', kazao je Matijašević za tportal.
Radi se o tvrtki Oporaba, koja je osnovana prije pet godina i trebala se baviti reciklažom i zbrinjavanjem različitog otpada, kao i proizvodnjom nusproizvoda - od plastičnih čaša i ambalaže do ampula za izradu novih plastičnih boca. U ambiciozno zamišljenom ciklusu, koji je prošao sve recenzije i čak dobio državne subvencije, prije četiri godine izgrađene su dvije goleme hale od po nekoliko tisuća kvadrata i taman kad je započelo opremanje strojevima - u priču se uključila Erste banka
'Zaustavili su dogovoreni posao, ne poštuju ugovore i pomoću krivotvorenih dokumenata žele mi oteti sve! Žele uzeti biznis za nekoga i uopće im nije u interesu da im se posuđeni novac vrati', teško optužuje vlasnik tvrtke Slobodan Radić. Danas će ugostiti sindikaliste i medijima predočiti svu dokumentaciju, no za tportal je pristao iznijeti kratku kronologiju slučaja.
'Osnovali smo tvrtku koja je u jednom pogonu trebala reciklirati plastične boce i iz otpadnog materijala proizvoditi ampule za boce, plastične čaše i slične stvari. U drugom pogonu trebale su se reciklirati gume, ali i proizvoditi struja', objašnjava Radić. S Erste bankom je, tvrdi, sklopio ugovore po kojima će investiciju pratiti preko povezanog Immorenta putem leasinga, početak naplate trebao je biti šest mjeseci nakon puštanja tvornice u rad, no već u ožujku 2010. godine uslijedila je ovrha i početak kalvarije.
Blokirali su nam račune i svu imovinu na osnovi lažnog ugovora o solemnizaciji, iako ništa slično nikada nisam potpisao. Nisam ni bio ni kod kakvog bilježnika u Zagrebu! Poslovni partner koji je trebao uložiti četiri milijuna eura, pored osam milijuna iz kredita, povukao se, propala mi je jamčevina za jedan stroj, a drugi stroj vrijedan 250 tisuća eura stoji neiskorišten', kaže Radić.
Nismo došli ni u situaciju da počnemo vraćati kredit, a oni su nas blokirali! Protuzakonito su nam uzeli i naknade za koncesiju, kao i subvencije, pa su osim nas prevarili i državu. Što je još gore, zbog potpune blokade ne možemo realizirati kredit ni s jednom drugom bankom, iako već imamo odobrenje za konačnu kupnju strojeva. I tako se pet godina borimo i gledamo kako sve propada, a dosad smo mogli raditi i imati preko pet stotina zaposlenih', ljuti se vlasnik tvrtke.
Tvrdi i da je slučaj više puta prijavljivao policiji te da ga čude ekspresne ovrhe i blokade na temelju krivotvorenog ugovora o solemnizaciji, no kaže i da ga nitko ne želi ni poslušati. Ima svoje mišljenje o razlozima ovakvog postupanja banke i mogućim lobijima koji stoje iza toga, no ne želi ga javno izreći. Erste banka mu, dodaje, praktički nije ni odgovorila na brojne dopise.
Ovih dana angažirao je novog odvjetnika i kreće u još jednu rundu pravosudne bitke.