Naftaši i automobilski giganti ponašaju se kao da će razvoj električnih automobila trajati jednako dugo kao evolucija motora s unutarnjim izgaranjem, no pritom zanemaruju činjenicu da je za razliku od dugotrajnog unapređivanja fizičkih komponenata, kako bi benzinci i dizelaši bili snažniji i učinkovitiji, za poboljšanje električnih automobila ponajviše odgovorna - kemija
Naime, rak rana trenutnih električnih automobila je relativno visoka cijena baterijskih paketa, nedostatna autonomija koju nude s jednim punjenjem, te vrijeme potrebno da se spomenuta baterija napuni.
Sve ovo rješivo je s malo istraživanja, razvoja i kemije. Dokazuje to i Toshiba, koja je upravo objavila kako je razvila bateriju koju je moguće ekstremno brzo napuniti - zahvaljujući implementaciji titanij niobij oksida u ćelije.
Japanci nisu otkrili previše detalja o cijeni ove tehnologije, no kažu da je baterijski paket, prosjećnom automobilu dovoljan za prevaljivanje 320 km, moguće napuniti za svega šest minuta.
Ovo je ekstremno brzo, a možda još impresivnije zvuči podatak da Toshiba ove baterije planira gurnuti u masovnu proizvodnju već 2019., te dodatno ubrzati proces udaljavanja osobnog transporta od fosilnih goriva.