izvješće Transparency Internationala

'Agresivno izbjegavanje poreza raširena je pojava među europskim bankama'

28.10.2020 u 12:00

Bionic
Reading

Upotreba poreznih oaza i agresivno izbjegavanje poreza raširena su pojava među europskim bankama, uključujući talijanske UniCredit i Intesu Sanpaolo i francuski Societe Generale, pokazalo je izvješće Transparency Internationala (TI)

Istraživanje javno dostupnih podataka 39 velikih banaka pokazalo je da više od tri četvrtine njih „rutinski posluje u zemljama s povoljnim poreznim aranžmanima i u jurisdikcijama s nultom poreznom stopom“, zaključili su autori izvješća objavljenog u utorak.

Skupina uključuje britanske banke HSBC i Barclays, francuske BNP Paribas, Credit Agricole i Societe Generale, njemački Deutsche Bank, talijanske UniCredit, vlasnicu Zagrebačke banke, i Intesu Sanpaolo, vlasnicu PBZ-a, i Erste Group koja u Hrvatskoj ima podružnicu.

U razdoblju obuhvaćenom istraživanjem, od 2015. do 2019. godine, i Societe Generale je u Hrvatskoj imao podružnicu koju je prošle godine prodao mađarskom OTP-u.

UniCredit i Societe Generale svrstani su među tri banke s najviše primjera ekonomske aktivnosti odnosno najvećom dobiti prijavljenom u jurisdikcijama u kojima nisu imale nijednog zaposlenika. U TI-u smatraju takve rezultate signalom „raširenog prebacivanja dobiti“.

Analiza podataka po zemljama "ne ostavlja prostora za sumnju" da je u slučaju UniCredita prebacivanje dobiti sastavni dio porezne strategije, utvrdio je TI.

"U 37 različitih primjera ekonomske aktivnosti u podružnicama bez ijednog zaposlenika talijanska je banka zaradila više od nevjerojatnih 1,6 milijardi eura", stoji u izvješću.

Najmanje 29 od 39 banaka obuhvaćenih istraživanjem prijavljivalo je dobit u jurisdikcijama u kojima nisu imale nijednog radnika, utvrdio je TI, izdvajajući među najpopularnijim zemljama Kajmanske otoke i Maltu.

Societe Generale je prijavio dobit u zemljama u kojima nije imao nijednog zaposlenika, uključujući Mađarsku, Cipar, Bermudske otoke i Ukrajinu. Osim što nije imao troškova zaposlenih, plaćao je minimalne poreze po stopi od samo 2,3 posto, utvrdili su u TI-ju. 

Najmanje 15 banaka, uključujući Intesu Sanpaolo, dobilo je značajne porezne olakšice u nekoliko afričkih i bliskoistočnih zemalja, pokazuju podaci koje je analizirala nevladina udruga.

Intesa Sanpaolo je u promatranom razdoblju platila samo 300 tisuća eura korporativnog poreza na ukupno 404 milijuna dobiti u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. To bi značilo da je platila porez po efektivnoj stopi od 0,08 posto, utvrdio je TI.

Erste Group obuhvaćen je istraživanjem ali se ne spominje među bankama koje su nastojale izbjeći ili maksimalno smanjiti porezne obaveze. 

Skoro 10 posto svjetskog poslovanja 39 banaka bilo je u razdoblju od 2015. do 2019. „efektivno oslobođeno poreza“, utvrdio je Transparency International.

Uz to, najmanje 29 financijskih institucija imalo je visoku dobit u poreznim režimima u kojima nemaju zaposlenika,

EU redovnim ažuriranjem crne liste poreznih utočišta identificira zemlje koje privlačnim poreznim aranžmanima za kompanije i ulagače žele steći prednost u odnosu na konkurenciju, ali sporni su i porezni režimi u njezinm članicama Irskoj, Luksemburgu i Malti, upozorava TI.

Irska i Luksemburg tako bankama nude iznimno povoljne aranžmane a Malta je na prvom mjestu među europskim zemljama u kojima banke ostvaruju veliku zaradu a nemaju nijednog zaposlenika.

Nevladina organizacija naglasila je ipak da su zbog problema s nepotpunim podacima neke porezne strategije, iako možda izgledaju kao izbjegavanje poreza, u nekim slučajevima zapravo možda sasvim legitimne.