Hrvatsko gospodarstvo poraslo je u trećem tromjesečju 2,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, najbrže u posljednjih osam godina, što se zahvaljuje jačanju osobne potrošnje i rekordnoj turističkoj sezoni
Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u srijedu prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u proteklom kvartalu porastao 2,9 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
To je u skladu s očekivanjima. Osam makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivali su u prosjeku da je gospodarstvo poraslo za 2,9 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene rasta kretale su se u rasponu od 2,5 do 3,3 posto.
To je već osmo tromjesečje zaredom kako BDP raste, i to brže nego u prethodnom, kada je gospodarstvo ojačalo 2,8 posto.
Ubrzan rast osobne potrošnje
Rast od 2,9 posto je najbrži još od drugog kvartala 2008. godine, kada je BDP porastao po istoj toj stopi.
'Rast BDP-a od 2,9 posto u skladu je s našim očekivanjima, a najznačajniji doprinos došao je od potrošnje kućanstava, na što su ukazivale dosta visoke stope rasta prometa na malo tijekom ljeta', kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Societe Generale Splitske banke.
Potrošnja kućanstava porasla je u trećem tromjesečju 3,4 posto na godišnjoj razini, što je brže u odnosu na 3,1-postotni rast u prethodnom kvartalu. Na rast potrošnje ukazivalo je jačanje prometa u trgovini već 25 mjeseci zaredom, što nije zabilježeno od kada DZS vodi te podatke.
'Značajan doprinos rastu došao je i od izvoza, prvenstveno izvoza usluga, što je posljedica izuzetno uspješne turističke sezone', kaže Šantić.
U prvih devet mjeseci ove godine u komercijalnim smještajnim objektima ostvareno je 74,6 milijuna noćenja, ili 8,6 posto više nego u istom razdoblju lani. Stoga se procjenjuje da bi prihodi od turizma ove godine mogli premašiti rekordnih 8 milijardi eura
Osim rasta izvoza usluga u trećem tromjesečju za 7,4 posto, izvoz roba porastao je 2,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Premda je u proteklom kvartalu porastao i uvoz roba te usluga, DZS je izvijestio da je doprinos neto inozemne potražnje bio pozitivan, za 1,4 postotna boda.
Usporen rast investicija
Međutim, Šantić kaže da je usporavanje rasta kapitalnih investicija blago smanjilo stopu rasta BDP-a u trećem kvartalu. Bruto investicije u fiksni kapital porasle su u proteklom tromjesečju za 2,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, sporije nego u drugom tromjesečju kada je rast investicija iznosio 6,5 posto.
Ponešto je u trećem tromjesečju usporio i rast državne potrošnje, još jedne od najvažnijih sastavnica BDP-a, i to na 2,1 posto, s 2,5 posto u drugom kvartalu.
DZS je danas objavio i kako je, prema sezonski prilagođenim podacima, BDP u trećem tromjesečju ojačao za 1,7 posto u odnosu na prethodni kvartal, dok je u odnosu na treće lanjsko tromjesečje skočio 2,7 posto.
Prva procjena DZS-a pokazuje i kako je bruto dodana vrijednost (BDV) u trećem tromjesečju realno porasla za 2,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Nakon većeg nego što se očekivalo rasta gospodarstva u prvom polugodištu, za 2,7 posto na godišnjoj razini, na početku drugog tromjesečja rast je dodatno ubrzan, pa bi u cijeloj 2016. mogao biti znatno veći nego što se procjenjivalo na početku godine.
'U zadnjem tromjesečju očekujemo gospodarski rast iznad 2 posto, koji će ponajviše biti potaknut potrošnjom kućanstva pri kraju godine, a isto tako i povećanim optimizmom potrošača uslijed najavljene porezne reforme, prvenstveno u sustavu oporezivanja dohotka. Na razini cijele godine očekujemo stopu rasta od 2,7 posto', zaključuje Šantić.
Prema nedavnoj anketi Hine, osam makroekonomista u ovoj godini u prosjeku očekuju rast BDP-a za 2,6 posto. Bio bi to znatno brži rast nego u 2015. godini, kada je gospodarstvo ojačalo za 1,6 posto.