Radi li se po pravilima, inspektori će u trgovinama provjeravati svaka dva tjedna, oznake s ograničenom cijenom postaju obvezne, a konačne cijene za 50 zamrznutih proizvoda bit će poznate idući tjedan. To je zaključak još jednog u nizu sastanaka u Ministarstvu gospodarstva. U isto vrijeme građani se zbog visokih cijena spremaju na masovni bojkot trgovina u petak, a idući tjedan ide se u bojkot jednog po jednog trgovačkog lanca koji će trajati 10 do 15 dana.
U petak u kupnju neće ni ministrica zaštite okoliša Marija Vučković. 'Ne želeći politizirati tu akciju, ali mogu reći neću ići u petak u trgovinu', rekla je Vučković. 'Ovo je naš zajednički problem… ako je to primjeren izraz', kaže Ivan Mišetić, predsjednik Vijeća članova Hrvatske udruge poslodavaca.
Mirta Kapural, predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu trgovačkog natjecanja RTL-ovom novinaru odgovorila je kako Agencija provjerava nepoštene trgovačke prakse.
Na koji način provjeravate postoji li nepoštena trgovačka praksa u Hrvatskoj?
Agencija za zaštitu trgovačkog natjecanja nepoštene trgovačke prakse rješava primjenom svoga zakona, Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi gdje se intenzivno prate trgovci, kažnjavaju se ako se utvrdi povreda Zakona u lancu opskrbe hranom. Tu se radi o odnosu između dobavljača i trgovaca u lancu opskrbe hranom. Do sada je Agencija izrekla kazne u iznosu od milijun i tristo tisuća eura za povrede zabrane nepoštenih trgovačkih praksi.
Upire se prst u trgovce da imaju prevelike marže. Što vi kažete?
AZTN u okviru svoje nadležnosti provodi sektorska istraživanja tržišta, maloprodaje, kao što znate svake godine prehrambenih proizvoda i mješovitom robom gdje smo između ostalog zadnje dvije godine počeli također pratiti i marže trgovaca te su naši pokazatelji bili da su određenim proizvodima marže u nekom dijelu blago pale, a u nekom dijelu blago rasle kao što se spominjalo vezano za pekarske proizvode. Naše istraživanje je pokazalo čak i do 37 posto.
Ima li u Hrvatskoj dogovaranja trgovaca?
Na to pitanje ne mogu vam odgovoriti, ali ono što mogu reći je da će Agencija još strože nego do sada pratiti trgovce, da će utvrđivati i s aspekta cijena postoje li zabranjeni dogovori između trgovaca, ali postoji li neki problem i sa stajališta dobavljača. Tu bi posebno upozorila na nedavne najave u ime udruženja, u ime konkurenata trgovaca koji su međusobni konkurenti, poduzetnika koji su međusobni konkurenti, oni naime svi svoju poslovnu politiku moraju kreirati samostalno. Svaka takva najava, kao što je nedavno bila oko poskupljenja od strane dobavljača nama predstavlja alarm o tome da nije možda ovdje riječ o usklađenom djelovanju, što je nešto što će AZTN utvrđivati i što može strogo kazniti.
Kako se kreću te kazne?
Za zabranjeni dogovor između poduzetnika, konkurenata što predstavlja tešku povredu Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja, kazna je do 10 posto ukupnog godišnjeg prihoda u protekloj godini za koje su zaključena financijska izvješća. Kod trgovina za zabranu nepoštenih trgovačkih praksi kazne su se kretale u prosjeku nekih 50 tisuća do preko 130 tisuća eura.