Hrvatski ulagači imat će uskoro priliku investirati u dionice ING-GRAD-a, jedne od najuspješnijih hrvatskih građevinskih kompanija. Branislav Brizar, osnivač i predsjednik Uprave ove zagrebačke tvrtke, najavio je potkraj prošle godine plan za izlazak na tržište kapitala, a kako doznajemo - pripreme su već prilično poodmakle
Iz kompanije su nam potvrdili da je prospekt za javnu ponudu dionica poslan na odobrenje Hanfi. Ako sve prođe u predviđenim rokovima, upis dionica mogao bi krenuti za oko mjesec dana.
Konkretne brojke o vrijednosti javne ponude i rasponu cijena bit će objavljene poslije odobrenja prospekta, a prema neslužbenim izvorima, planira se prikupiti oko 50 milijuna eura svježeg kapitala.
Novim kapitalom planira se financirati daljnji razvoj poslovanja i osnaživanje pozicije ING-GRAD-a na tržištu. 'Poseban fokus bit će na širenju u nova područja građevinskog sektora, poput geotehnike, gdje vidimo značajan potencijal za rast', naglašavaju iz kompanije.
Dio strateških planova su i akvizicije, no o konkretnim ciljevima trenutno još ne mogu govoriti.
Prilika i za male ulagače
Najavljenom inicijalnom ponudom vlasnička struktura trebala bi se značajno izmijeniti. Trenutno je većinski vlasnik s potpunom kontrolom Branislav Brizar, koji drži 66 posto dionica, a preostalih 34 posto nalazi se u vlasništvu same kompanije (trezorske dionice). Priliku za upis dionica u javnoj ponudi imat će najširi krug investitora, uključujući male ulagače.
'Želja nam je privući dioničare koji će s nama dijeliti našu viziju daljnjeg rasta i razvoja. U tom smislu veselio bi nas interes šireg kruga ulagatelja – od zaposlenika, koji su temelj našeg poslovanja, zatim malih ulagatelja, do, naravno, institucionalnih investitora', poručuju iz kompanije.
U 40 godina poslovanja bez gubitka
Iz ING-GRAD-a s ponosom ističu da gotovo 40 godina, koliko su na tržištu, nijednom nisu poslovali s gubitkom. I recentni poslovni pokazatelji potvrđuju da je riječ o iznimno uspješnoj tvrtki jer u protekle tri godine bilježi snažne stope rasta prihoda, uz odlične financijske pokazatelje. U 2023. ukupni prihod dosegnuo joj je 98 milijuna eura, pri čemu se unazad tri godine gotovo udvostručio.
Dobit prije oporezivanja, kamata, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) u 2023. iznosila je 15,5 milijuna eura, a neto dobit dosegnula je rekordnih 11,5 milijuna eura. Poslovanje kompanije krase niska zaduženost, visoke marže i izvrstan financijski tok. Financijska izvješća za 2024. još nisu objavljena, ali može se očekivati nastavak pozitivnih trendova s obzirom na rekordan opseg ugovorenih poslova i povoljne okolnosti na domaćem građevinskom tržištu.
U očekivanju povoljne cijene
Sudeći po impresivnom profilu kompanije, nema sumnje da će IPO potaknuti zanimanje ulagača, pogotovo ako se ima u vidu kroničan manjak kvalitetne 'robe' na Zagrebačkoj burzi.
Poznavatelji tržišta očekuju uspješnu javnu ponudu, ali upozoravaju na otežavajuću okolnost zbog koje je osobito važno dobro odmjeriti raspon kupovne cijene dionica.
Podsjećaju na propast nedavnog pokušaja javne ponude Studenca, a on je neslavno završio zbog problematične valuacije i neuvjerljivih poslovnih pokazatelja.
Kako doznajemo, glavni orijentir u valuaciji cijene dionice ING-GRAD-a za IPO trebale bi biti vrijednosti po kojima se trguje usporedivim kompanijama, uz primjenu određenog diskonta za kupnju u javnoj ponudi.
Prema dosad dostupnim informacijama, ING-GRAD ima dobre pretpostavke za to da postane uspješna investicijska priča. U prilog tome govore čvrsti temelji poslovanja kompanije, iznimno kvalitetne reference te povoljni trendovi u cijelom građevinskom sektoru.