Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna porasle više od 1,5 posto, nadoknadivši dio gubitaka od prethodnoga tjedna, jer je trgovce ohrabrilo povećanje procjene rasta kineskog gospodarstva
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 1,7 posto, na 74,17 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,6 posto, na 70,60 dolara. Nakon što su tjedan dana prije pale više od 2 posto, prošloga su tjedna cijene 'crnog zlata' nadoknadile dio tih gubitaka.
Već se dulje vrijeme cijene kreću u uskom rasponu jer je zbog slabosti nekoliko najvećih svjetskih gospodarstava potražnja za naftom manja nego što su se trgovci nadali. Unatoč nizu poticajnih fiskalnih i monetarnih mjera, gospodarstvo Kine, najvećeg svjetskog uvoznika nafte, ne raste toliko brzo koliko su se trgovci nadali.
No, ohrabrila ih je Svjetska banka koja je blago povećala svoje procjene rasta kineskog gospodarstva u ovoj i idućoj godini. Veći rast cijena onemogućuju, pak, procjene da će u idućoj godini ponuda biti veća od potražnje.
Negativno na cijene nafte utječe i jačanje dolara. Njegova vrijednost prema košarici šest najvažnijih svjetskih valuta kreće se oko najviših razina u dvije godine, a snažan dolar čini naftu skupljom za kupce u drugim valutama.
U takvim okolnostima, podršku cijenama pružaju samo rizik od poremećaja proizvodnje na Bliskom istoku i prijetnje dodatnim sankcijama na rusku naftu. Unatoč rastu napetosti na Bliskom istoku i ratu između Rusije i Ukrajine, u cijeloj ovoj godini cijena nafte nisu previše oscilirale. U odnosu na početak godine, trenutno su u minusu između 2 i 3 posto.