Antonia i Marko Omazić doktori su polimernog inženjerstva, mladi bračni par koji se nedavno vratio u Hrvatsku s rada u Austriji i u poslovnoj zoni Podi kod Šibenika pokrenuli su projekt koji je i u europskim okvirima zasad jedinstven: u svom pogonu od 350 kvadrata proizvode polimerne nosače, plastične komponente ključne za proizvodnju poluvodiča, odnosno čipova, a našli su se među finalistima tportalove nagrade Vizionar godine u kategoriji gospodarstvo
'Svi dobavljači su nam iz Europe, kao i svi kupci. Mi smo iz Europe i za Europu', objašnjavaju za tportal Omazići filozofiju svog poslovnog pothvata.
U njega je dosad uloženo oko milijun eura, što uključuje i podršku Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR), a dosad se sve odvija točno onako kako je zacrtano. Za svoju tvrtku Meliori Polymer Engineering Omazići imaju kratkoročni, srednjoročni i dugoročni plan.
On je porijeklom iz Vodica, ona iz Vrgorca, a oboje su završili dodiplomski studij na Kemijsko-tehnološkom fakultetu u Splitu te diplomski studij na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu, gdje su se i upoznali. Nakon kratke epizode u Zagrebu Marko odlazi na Institut za polimere u Leobenu, gdje i Antonia dobiva pripravničko mjesto.
Odmah nakon završetka studija ponuđena joj je doktorska pozicija, jer je upravo s tim institutom radila eksperimentalna istraživanja, te ondje provodi četiri godine - da bi se na koncu zaposlila u tvrtki Infineon Austria Technologies AG kao razvojni inženjer i projekt-menadžer.
Marko je pak na Institutu za polimere u Leobenu proveo tri godine, godinu dana radio je u tvrtki Austrian Microelectronics Systems kao procesni inženjer, a potom šest godina u Infineon Austria Technologiesu, baš kao i Antonia.
Sve dok, taman negdje u doba koronakrize, nisu uočili sjajnu poslovnu priliku.
Tada je nastao poremećaj u lancima opskrbe diljem svijeta, a proizvođači i kreatori industrija najednom su spoznali koliko su zapravo ovisni o Aziji. Godine koje su uslijedile i krize koje su se redale jedna za drugom samo su potvrdile da će se nešto morati hitno mijenjati - a samodostatnost je postala ključni pojam za nacionalne industrije, kao i za europsku razinu.
Kineski monopol
Bračni par Omazić, reklo bi se, nalazio se na pravom mjestu u pravo vrijeme; na koncu, Marko je doktorirao upravo na polimernom nosaču i foliji koja se lijepi na njega, a Antonia na degradaciji polimernih materijala u fotonaponskim modulima ovisno o klimatskim uvjetima u kojima su instalirani. Oboje su iz prve ruke svjedočili problemima kada dođe do nestašice, napravili su istraživanje tržišta koje je pokazalo da se radi o potentnom projektu, a tvrtka za koju su radili u Austriji dala im je pismo namjere o kupnji njihovih budućih proizvoda.
Time su stekli ključne reference, ali su se i kvalificirali za program IPCEI Europske unije, formaliziran u Aktu o čipovima, posvećen upravo europskoj neovisnosti i konkurentnosti u industriji poluvodiča.
Polimerni nosač - water frame na engleskom - proizvod je koji pruža mehaničku stabilnost u procesu rezanja čipova, komponente bez koje danas ne radi gotovo nijedan uređaj na planetu. Na polimerni nosač lijepi se polimerna folija, a potom i disk s tisućama čipova, katkad tanjih od vlasi kose. Silicij ima ogromnu mehaničku tvrdoću i reže se dijamantnim brusovima ili laserima, a stabilnost mu daju upravo polimerni nosači.
'U vrijeme koronakrize svi su najednom shvatili da proizvođači polimernih nosača iz Kine drže gotovo pa monopol u svjetskim razmjerima, pa su proizvođači poluvodiča donijeli logičnu odluku da osnaže svoj lanac opskrbe suradnjom s manjim, i to lokalnim dobavljačima. Odabrali smo zonu Podi kod Šibenika jer zadovoljava sve naše uvjete, a dugoročno ovdje planiramo graditi i vlastiti pogon. Vrlo bitna je autocestovna povezanost jer su naši proizvodi u cijeloj Europi dostupni doslovno kombijem - dakle ne ovisimo o brodovima ili avionima, koji su znatno podložniji prekidima prometa i raznim drugim poremećajima', objašnjava Antonia Omazić za tportal.
vizionar godine
Finalisti u kategoriji gospodarstvo
Berislav Borovina (Spegra), Ivan Franičević (Rasco) te Antonia i Marko Omazić (Meliori Polymer Engineering) finalisti su u kategoriji gospodarstvo tportalova izbora Vizionar godine. Treću godinu zaredom nagrada Vizionar godine bit će dodijeljena u pet kategorija – gospodarstvo, tech, društvo, kultura i sport, uz posebnu krovnu nagradu. O pobjedniku će glasati stručni žiri, a proglašenje dobitnika održat će se na svečanoj konferenciji 19. veljače u Zagrebu.
U svojim rijetkim istupima za medije oni su prije nekoliko mjeseci najavili početak proizvodnje i dostave, ali i suradnje sa svojim donedavnim poslodavcem, austrijskim Infineonom.
'Da, kvalificirali smo se kod ovog klijenta i to nam otvara brojna druga vrata, pa u idućoj godini idemo na nove klijente poput Boscha. U idućih pet godina fokusirat ćemo se na know-how za industriju poluvodiča, nakon čega namjeravamo diversificirati naše poslovanje na druge segmente koji također zahtijevaju vrlo visoku preciznost proizvoda', potpuno samouvjereno najavljuje.
Nova ulaganja
U planu je i proširenje proizvodne linije, u što će uložiti dodatnih pola milijuna eura.
'Već i postojeća linija potpuno je električna, što znači da se radi o potpuno čistoj industriji. Riječ je o visokotehnološkim i najsuvremenijim uređajima. Mogli smo proći i jeftinije da smo ih nabavili na kineskom tržištu, no umjesto toga kupili smo ih u Njemačkoj, Sloveniji i Hrvatskoj - želimo u potpunosti imati europski pečat i osigurati da u slučaju bilo kakvih globalnih poremećaja naša proizvodnja ne pati', dodaje sugovornica tportala.
U njihovoj tvrtki Meliori Polymer Engineering trenutno je zaposleno šest inženjera, svi redom iz Šibenika, a dogodine imaju namjeru angažirati i operatere.
'Trebat će nam i osoba drugih struka jer planiramo pokrenuti odjel za istraživanje i razvoj. Dobili smo potporu za tri studenta, tri stipendista i buduća inženjera, a oni će svoje radove proizvesti kod nas, u praksi', ponosna je gospođa Omazić, naglašavajući:
'Nastojimo poticati suradnju znanstvene zajednice i industrije te ovdje, u Hrvatskoj, ponuditi nešto što je nama samima nedostajalo.'