Kategorija društvo opsegom je najobimnija u sklopu nagrade Vizionar godine, no tportalova redakcija uspjela je iz mnoštva imena odabrati tri finalista koji svojim radom impresioniraju i inspiriraju. U nastavku ih kratko predstavljamo, a detaljnije ćemo o njima pisati u idućem razdoblju
Tportalov projekt Vizionar godine sastoji se od tri zasebna dijela. Prvi je godišnja nagrada koja se dodjeljuje u pet kategorija (uz društvo, još su tu gospodarstvo, tehnologija, kultura i sport te posebna krovna nagrada Vizionar godine).
Drugi element je konferencija na kojoj će biti proglašeni dobitnici, a treći se odnosi na cjelogodišnji medijski sadržaj što će kontinuirano otkrivati i isticati one koji se aktivno zauzimaju za nužne izmjene ustaljenih obrazaca, onih što koče razvoj, te koji mijenjaju perspektivu Hrvatske.
Izbor Vizionara godine počeo je okupljanjem tportalovih 100 - sto ključnih suradnika, komentatora, sugovornika, analitičara koji utječu na sadržaj news portala i koji su nominirali svoje kandidate za Vizionara godine u svakoj kategoriji. Redakcija tportala zatim je odabrala po tri kandidata s najviše nominacija u svakoj kategoriji.
Glavni žiri glasat će o njima, izabrati pobjednike u svih pet kategorija te krovnog vizionara. Proglašenje dobitnika održat će se na svečanoj konferenciji 19. veljače u Zagrebu.
U kategoriji društvo, koja pokriva najšire područje, finalisti su: Baby Lasagna, pater Tvrtko Barun i volonterski projekt 72 sata bez kompromisa.
Baby Lasagna
Hrvatski je društveni fenomen 2024. Glazbenik Marko Purišić, poznatiji pod umjetničkim imenom Baby Lasagna, uz pomoć bliskih prijatelja i bez diskografskog zaleđa dogurao je od 'glazbenika iz sobe' do drugoplasiranog na Euroviziji.
No njegov utjecaj uvelike nadilazi nišnu eurovizijsku kategoriju. Uz njegovu pjesmu 'Rim Tim Tagi Dim' uoči Eurovizije plesala je cijela Hrvatska – policajci, poštari, balerine, vatrogasci, stari i mladi, pa i političari.
Baby Lasagna je u vremenu dubokih društvenih podjela svojom autentičnošću, neposrednošću, skromnošću i jednostavnošću potaknuo osjećaj zajedništva i pripadnosti među svima nama.
Pater Tvrtko Barun
Isusovac je i jedan od donedavno najglasnijih zagovaratelja prava izbjeglica na ovom području. Tvrtko Barun šest godina vodio je Isusovačku službu za izbjeglice, osnivač je i predsjednik neprofitne udruge Centar Ignacije, a Europski parlament 2017. okrunio ga je priznanjem Europski građanin.
Pater Barun gradi mostove tamo gdje se drugi ne usude. Svojom posljednjom 'konstrukcijom' - Konferencijom o liderstvu - povezao je poslovni i duhovni svijet te poslao poruku da se i kapitalističko društvo ne mora temeljiti samo na maksimizaciji profita, nego može biti usmjereno i na opće dobro.
U svojim javnim govorima inzistira na prihvaćanju razlika i otvorenosti duha - porukama koje su posebice bitne u vremenu u kojem u hrvatskom društvu raste netrpeljivost zbog dolaska velikog broja stranih radnika.
72 sata bez kompromisa
72 sata bez kompromisa najveći je volonterski projekt u Hrvatskoj koji animira mlade (od 15 do 35 godina) te promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo. Održava se diljem Hrvatske (21 grad i općina) te je u 11 godina uključio više od 20.000 volontera u više od 3500 njihovih akcija.
Kroz socijalne, radne i ekološke akcije u projektu volonteri imaju priliku pristupiti ljudima koji su zaboravljeni od društva, a nažalost i najčešće socijalno distancirani. Volonteri tijekom 72 sata bez prestanka (i 'bez kompromisa') pomažu članovima lokalnih zajednica, koji su u najvećoj potrebi, poput napuštenih, bolesnih i nemoćnih osoba.
Pomažući svojim sugrađanima, ti mladi ljudi povećavaju društvenu svijest o potrebama zajednice, šalju poruku o važnosti preuzimanja odgovornosti, inicijative i djelovanja te o tome koliko je malo potrebno da drugome izmamimo osmijeh na lice.