Njemačka se suočava s ozbiljnim gospodarskim izazovima - broj tvrtki koje odlaze u stečaj neprestano raste, a industrija upozorava da je situacija gora nego u vrijeme posljednje velike financijske krize
Još do kraja travnja radit će se u tvrtki Meeth, specijaliziranoj za proizvodnju vrata i prozora u Wittlichu. Nakon četrdeset godina poslovanja ova srednje velika tvrtka prisiljena je zatvoriti vrata zbog nesolventnosti. Ukupno 90 zaposlenika gubi posao, a stečajni upravitelj Alexander Jüchser zadužen je za njezinu likvidaciju.
'Građevinski sektor i dalje je u ozbiljnoj krizi. Već petu godinu zaredom bilježimo pad zbog rasta cijena gradnje, nedostatka stručnih radnika i manjeg broja građevinskih dozvola. Kada se manje gradi, manje se i naručuje vrata i prozora', objašnjava Jüchser. Osim vanjskih problema, Meeth je imao unutarnje poteškoće - IT sustavi tvrtke radili su s brojnim greškama, samo pogoršavajući financijsko stanje.
Pokušaji stečajnog upravitelja da pronađe novog investitora ostali su bez uspjeha. Trenutno posljednji zaposlenici odrađuju preostale narudžbe, a nakon toga tvrtka će prestati s radom.
Rekordan broj stečajeva od 2009. godine
Tvrtka Meeth samo je jedan od brojnih takvih primjera jer broj stečajeva u Njemačkoj već dvije godine bilježi snažan rast. Prošle godine zabilježeno ih je gotovo 22.000, najviše od 2015. godine. U ožujku ove godine bilo je 1459 stečajeva, što je dva posto više nego mjesec ranije, navodi Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle (IWH).
U prvom kvartalu 2025. njihov broj bio je najviši od završetka financijske i gospodarske krize 2009. godine, a najteže su pogođene ključne grane poput industrije, građevinarstva i trgovine.
Zašto sve više tvrtki propada?
Stručnjaci kao glavni razlog navode strukturne probleme njemačkog gospodarstva. Tobias Wahl, odvjetnik specijaliziran za stečajeve i sanacije u odvjetničkoj kući Anchor, objašnjava da mnoge tvrtke koje su tijekom pandemije preživjele zahvaljujući državnim potporama sada ne mogu izdržati tržišne uvjete.
'Vidimo učinke odgođenih stečajeva. Mnoge tvrtke već su tada bile nekonkurentne, a sada nisu u mogućnosti podnijeti rast troškova', kaže Wahl. Uz to, automobilska i energetski intenzivne industrije posebno su pogođene visokim troškovima energije, sirovina i materijala te manjkom stručne radne snage.
Stečajni upravitelj Jüchser upozorava da mnoge tvrtke ne uspijevaju prenijeti povećane troškove na kupce, što ih stavlja u financijski nepodnošljive situacije, navodi Tagesschau.
Industrija upozorava na 'domaću krizu'
Savez njemačke industrije (BDI) početkom mjeseca izdao je priopćenje u kojem je više od 100 udruga jasno upozorilo: 'Njemačka se nalazi u teškoj gospodarskoj krizi, a ona je u velikoj mjeri domaće proizvodnje.' Istaknuli su da su potrebne hitne porezne olakšice i administrativne reforme da bi se poduzećima olakšalo poslovanje.
Tanja Gönner, glavna direktorica BDI-ja, izjavila je da novi koalicijski ugovor ne ide dovoljno daleko te da je ključno maksimalno iskoristiti svaki mogući fiskalni prostor za rasterećenje poduzeća.
Aukcionari na prvoj crti krize
Jürgen Philippi, javno ovlašteni aukcionar i sudski vještak za stečajne upravitelje, kaže da situacija nikada nije bila teža.
'Tijekom financijske krize 2008. godine bilo je puno posla, ali sada je još gore. Svakodnevno dobivam nove ponude za dražbe, više nego što ih mogu prihvatiti', kaže Philippi.
Uz to, sve manje je kupaca na dražbama. Vlasnici tvrtki sve češće odustaju od pokušaja sanacije, navodeći visoke poreze i prekomjernu birokraciju kao glavne razloge.
Budućnost nije svijetla
Philippi upozorava da najgore tek dolazi, a posebno su pogođeni automobilska industrija i građevinski sektor. Domino efekt propadanja širi se potom na dobavljače, prijevoznike i druge povezane industrije.
Pesimizam vlada i kad je riječ o novoj saveznoj vladi. 'Bez temeljitih reformi i obnavljanja povjerenja u gospodarstvo, strukturalna kriza će se samo produbljivati', ističe Philippi.