Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić u četvrtak je uoči sjednice Vlade izjavio kako će se danas donijeti daljnje mjere po pitanju gospodarstva, pri čemu će najveći dio mjera ići dalje, a najave mogućeg prosvjeda nekih ugostitelja ocijenio je "besmislenima"
"Danas će se donijeti daljnje mjere po pitanju gospodarstva odnosno po pitanju epidemioloških momenata u Hrvatskoj. Vlada će, ovisno o dinamici i tempu tih mjera, kontinuirano pratiti gospodarstvo, odnosno iznalaziti sredstva za pomoć gospodarstvu koliko god dugo te mjere budu trajale, kako smo i najavili i kao što radimo u proteklih godinu dana - i u kontekstu namirenja dijela primanja za plaće, kontekstu namirenja likvidnosti kroz kreditne linije, namirenja fiksnih troškova", rekao je Ćorić novinarima prije sjednice Vlade.
Na pitanje hoće li se dodatno produžiti mjere koje već postoje, ministar je rekao je kako će se sve konkretne pojedinosti čuti na Vladi, a najveći dio mjera će ići dalje.
Na novinarski upit bi li odobrio ugostiteljima kave za van, Ćorić je rekao kako je to jedan od detalja o kojima se raspravljalo u više navrata između dijela struke odnosno epidemiologa članova Savjeta, s jedne, a s druge strane, ekonomskog dijela tima Vlade.
Video: Željko Lukunić/Pixsell
"Nama je potpuno jasno da svaka relaksacija koja nosi prihod sektorima znači njihovu bolju poziciju, odnosno nešto povoljniju poziciju u kontekstu dugoročnog opstanka. S druge strane, svjesni smo argumenata koji se iznose od strane epidemiologa odnosno struke, a oni idu za tim da smo u jednoj vrlo osjetljivoj fazi ne na razini Hrvatske već cijelog europskog kontinenta", rekao je.
Dodao je kako Hrvatska posljednjih tjedana bilježi dobre, znatno bolje epidemiološke rezultate nego u razdoblju prije Nove godine, ali i kako širenje novih sojeva virusa posebno zabrinjava struku.
Novinari su Ćorića pitali i boji li se prosvjeda koje najavljuju neki ugostitelji, odnosno najava da će otvoriti ili izaći na ulicu.
"Svi oni koji tako govore su prije svega neodgovorni i takve najave su besmislene. Dopustite da budem potpuno otvoren - ovdje prije svega trebamo biti odgovorni prema životima i zdravlju ljudi. I to svima nama treba biti prioritet", poručio je.
Ponovio je kako se proteklih mjeseci učinilo sve da se zaštite radna mjesta, što podaci i govore, da se iziđe u susret i kroz likvidnost i namirenje fiksnih troškova.
Naime, početkomovoga tjedna u emiiji Hrvatskog radija "U mreži prvog" je ugostitelj Dražen Biljan izjavio kako ugostitelji zbog dugotrajnih mjera protiv širenja koronavirusa razmatraju izlazak na ulice ili skupno otvaranje. "Smatram da je velika većina ugostiteljskih objekata sigurno mjesto za goste. Tu smo da maksimalno poštujemo mjere, u dogovoru sa Stožerom. Spremni smo početi raditi čim prije, ljudi su na izmaku snaga, računi su prazni, svakim danom se zatvaraju lokali i mi razmišljamo i o mogućnosti izlaska na ulicu ili o skupnom otvaranju u istom danu", kazao je Biljan.
Ministar gospodarstva je na upit je li razgovarao s investitorima kojima je prodana HOC Bjelolasica i što bi tamo trebalo biti odgovorio kako nije imao kontakt s investitorima.
Informirao sam se o ovoj akviziciji putem medija prije desetak dana, podrobnijih informacija nemam, rekao je.
Na upit je li mu čudno što je taj kompleks godinama stajao zapušten, odgovorio je kako tu nema prava na čuđenje već eventualno na obvezu reaktivacije onog dijela neaktivne imovine u Hrvatskoj.
"Međutim, taj segment imovine koji je neaktivan je nažalost velik. Da li je tu potrebno tražiti odgovornost u institucijama u čijem vlasništvu je ta imovina djelomično da. Međutim aktivacija imovine dobrim dijelom ovisi o razini ekonomske aktivnosti u jednoj zemlji, a onda što ta aktivnost, a mi joj se nadamo, bude veća to će i situacija neaktivne imovine biti manje", rekao je.
Hrvatski olimpijski centar (HOC) Bjelolasica teško je stradao u požaru 2011. godine, kada je uništena središnja zgrada s restoranom i kotlovnicom, a u prosincu 2013. u požaru je stradao i ugostiteljski objekt na jezeru Sabljaci.
HOC Bjelolasica je od 2014. godine u stečaju, a u stečajnom se postupku na niz natječaja prodavala imovina tog centra, a zadnji su prodane cjeline Jasenak II, i to tvrtki Benek d.o.o., dok je Jasenak I prodan slovačkoj tvrtki Bioelektro Energy. Prema pisanju medija, cjelinu Jasenak I kupio je Slovak Michal Vasek, iz tvrtke Bioelektro Energy, a on je za 6,4 milijuna kuna kupio 81 hektar zemljišta s kompletnom infrastrukturom, šest skijaških staza, šest žičara, dva ratraka (od čega je jedan gotovo nov), kotlovnicom, tri paviljona te svim sportskim terenima.