Negativne trendove u poslovanju hrvatskih banaka uočljive u nedavno objavljenom skupnom izvješću HNB-a potvrdila su i financijska izvješća dvije najveće banke. Zagrebačka banka ostvarila je u prošloj godini 29,7 posto nižu neto dobit nego 2011, dok je profit Privredne banke Zagreb potonula za 25,6 posto
Zagrebačka banka ostvarila je dobit nakon oporezivanja u iznosu od 925 milijuna kuna ili 29,7 posto manju nego godinu prije, uslijed smanjenih neto kamatnih prihoda i povećanih troškova rezerviranja. Ostale tvrtke u sastavu Zabe poslovale su puno bolje, pa je na razini grupe dobit bila 1,29 milijardu kuna, što je samo 13 posto niže nego 2011.
U godinu dana Zabini troškovi 'loših kredita' porasli su za 266 milijuna kuna dostigavši 1,18 milijardi kuna. U banci naglašavaju da na daljnje povećanje troškova rezerviranja utječe usporena provedba regulative usmjerene na rješavanje problema poduzeća suočenih s poteškoćama u poslovanju i nedostatak svježeg vlasničkog kapitala nužnog za financijsko restrukturiranje tvrtki.
Kako bi u razumnoj mjeri amortizirala učinke nepovoljnog poslovnog okruženja, Zaba se okrenula rezanju troškova. Tako su ukupni troškovi poslovanja pali za 4,4 posto, na 2,56 milijardi kuna.
Povećani troškovi rezervacija srezali su dobit Privredne banke Zagreb za 25,6 posto na 845,6 milijuna kuna. Kao i kod Zabe, rezultati ostalih PBZ-ovih tvrtki bili su nešto bolji, pa je dobit na razini grupe iznosila 1,01 milijardu kuna, što je za 20 posto manje od dobiti ostvarene u godini prije.
Tijekom 2012. godine PBZ grupa izdvojila 589,4 milijuna kuna za vrijednosno usklađivanje i rezervacije za gubitke, što je za 220,8 milijuna kuna ili 59,9 posto više nego u 2011. Povećanje tih troškova, naglašava se, u prvom je redu odraz otežanih makroekonomskih prilika u zemlji, visoke stope nezaposlenosti i nižeg realnog dohotka stanovništva.