Drvoprerađivačka industrija očekuje od Vlade i nadležnih institucija da nastave s potporom izvoznicima te da se u 2009.drugačije promišlja društveno odgovorna nabava koja bi, kroz kupovinu domaćih proizvoda, održala radna mjesta u drvnoprerađivačkoj indust
Istaknuto je to na konferenciji za novinare koju su u Vukovaru održali predstavnci Udruženja drvoprerađivačke industrije Hrvatske gospodarske komore.
Prema podacima koje je naveo tajnik Samostalnog sindikata drvne i papirne industrijeBorislav Sunjog u prvih devet mjeseci ove godine u stečaj je otišlo šest drvoprerađivačkih tvrtki sa ukupno oko 1.600 radnika, dok je bez posla ostalo još i oko 400 radnika u manjim pogonima i pilanama.
U Udruženju drvnoprerađivačke industrije procjenjuju kako će do kraja godine bez posla ostati dodatnih 1.000 radnika čime će broj otpuštenih radnika u tom sektoru u ovoj godini narasti na ukupno 4.000, što čine 15 posto od ukupno 27.200 zaposlenih u drvnoj industriji u Hrvatskoj.
Predsjednik Udruženja Zdravko Jelčić ocijenio je kako drvna industrija plaća ceh svoje izvozne orjentacije navodeći da je u 2007. godini od gotovo 9 milijardi kuna prihoda 60 posto ostvareno na stranim tržištima
Drvoprerađivačka industrija samo je na tečajnim razlikama u 2007. izgubila 440 milijuna kuna, dok je istodobno od države dobila tek 40 milijuna kuna bespovratnih potpora, kazao je.
Zamjerio je što se, kako je rekao, ne poštuje Strategija razvoja industrije prerade drva i papira koju je Vlada donijela 2004. godine, a u kojoj je navedeno da su drvna idnustrija i šumarstvo strateške grane u Hrvatskoj.
Moramo zaštiti domaću proizvodnju i radna mjesta, a najmanja stvar je da država sada naruči kod nas ono što je do sada kupovala u inozemstvu, za dvorane, POS i sl., kazao je.
Predsjednik Grupacije proizvođača namještaja Josip Bilandžija ocijenio je kako bez izvoza drvoprerađivači nemaju nikakve šanse za opstanak.
'Ako država sada i odluči ustupiti nam dio poslova opremanja hotela, škola i drugih javnih objekata, gdje možemo ponudit kvalitetnije proizvode od uvoznih, dok se to realizira i naplati nama prijeti nam potpuni kolaps', poručio je Bilandžija navodeći kako je u 2007. u Hrvatsku uvezeno namještaja za 500 milijuna dolara.