Ukupne tražbine vjerovnika Brodogradilišta Kraljevica u stečaju su oko 1,4 milijarde kuna, a imovina koja ulazi u stečajnu masu, a nije obuhvatila koncesije, procjenjena je na 41 milijun kuna, doznaje se nakon prvog ispitnog i izvještajnog ročišta koje je održano jučer na riječkom Trgovačkom sudu
Po riječima stečajne upraviteljice Marije Ružić, od ukupnih tražbina, oko 1,3 milijarda kuna odnosi se na tražbine države.
Vjerovnici su donijeli nekoliko važnih odluka. Prodavat će se samo imovina brodogradilišta koja nije u funkciji osnovne djelatnosti, kao što su zalihe sirovina i materijala.
Dogovoreno je da se što prije od Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture zatraži odobrenje za potkoncesije za četiri zainteresirane tvrtke. Ružić je pojasnila da je ministarstvo pripravno izdati te potkoncesije te da se sada radi na pripremi dokumentacije, što će se ubrzati.
Također je dogovoreno da će se s konačnim odlukama pričekati do donošenja prostornog plana Primorsko-goranske županije, odnosno dok se posve ne definira taj plan i namjena prostora u brodogradilištu, a sljedeći skup vjerovnika održat će se nakon toga, u lipnju sljedeće godine.
Stečaj Brodogradilišta Kraljevica otvoren je 28. kolovoza, nakon što je utvrđeno da je to brodogradilište prezaduženo.
Vlada je u ožujku odlučila da Brodogradilište Kraljevica ide u stečaj, a radnici su isplaćeni nakon što je Vlada u svibnju odlučila da se u državnom proračunu osigura 63,7 milijuna kuna za potraživanja radnika
Oko 460 radnika Kraljevice potpisali su potom ugovor o prenošenju svojih potraživanja na državu i preuzeli poslovno uvjetovane otkaze ugovora o radu. Za svaku godinu radnog staža radnicima Kraljevice pripale su otpremnine od po 6.400 kuna.
Na ročištu je danas bio i predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević koji je izjavio da je došao kao promatrač, radi javnosti, te da je dobro da se na prostoru brodogradilišta putem potkoncesija omogući nastavak brodograđevne djelatnosti u kojoj bi posao mogli pronaći sada već bivši radnici brodogradilišta.