GOSPODARSKI FORUM

Erdogan poručio Hrvatskoj da ukloni birokratsku oligarhiju

27.04.2016 u 12:26

Bionic
Reading

Kao zemlja potpuno integrirana u euroatlantske integracije, sa svojim autocestama, lukama i terminalima u zračnim lukama u Dubrovniku i Zagrebu, Hrvatska danas buja od razvoja i na putu je da ostvari sve svoje ciljeve, rekao je u srijedu u Zagrebu turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan

'Prošlo je deset godina od mojeg posjeta Zagrebu. Osjećam veliko zadovoljstvo zato što sam opet ovdje', rekao Erdogan obraćajući se gospodarstvenicima na Hrvatsko-turskom gospodarskom forumu.

'Hrvatska i Turska zdravim koracima kreću u budućnost. Obje zemlje u tome su odlučne. Prije deset godina ova zemlja je bila drugačija. Sada vidimo ozbiljne razvojne korake. U 2006. Hrvatska nije bila članica NATO-a i Europske unije. Od devedesetih godina, kada je Hrvatska patila i vidala svoje rane, puno toga se promijenilo', rekao je.

'Turska vam može biti dobar primjer'

Erdogan misli da je u ovoj regiji Hrvatska jedan od najvažnijih centara i kao takva će ostvariti svoje ciljeve jer je vrlo odlučna. 'Premijer Orešković će biti odličan predstavnik ovih nastojanja', rekao je te nastavio:

'Hrvatska je bila pogođena krizom, kao i sve zemlje u Europi, ali vide se znakovi oporavka, čime sam vrlo zadovoljan. Turska može biti dobar primjer. Uspjeli smo zahvaljujući privatnom sektoru. Kada sam ja stupio na dužnost, imali smo više državnu ekonomiju, ali smo 2003. krenuli smanjivati uplitanje države u privatni sektor. Država se povukla iz privrede i tako smo pokrenuli razvoj – privatizacijama koje Turska nije vidjela u svojoj povijesti.'

Pozvao je i na smanjenje državne birokracije izjavom kako su i političari uspješniji kada se uklone iz 'birokratske oligarhije'.

'Mislim da ćemo samo u hrvatskom turističkom sektoru uskoro postići trostruko veća ulaganja, a 500 milijuna dolara su vrijedne i privatizacije koje se događaju u Hrvatskoj i to su projekti koji nas interesiraju. Posebno je važna i ekološka poljoprivreda, a projekti navodnjavanja, plodna zemlja, obrazovana radna snaga i blizina Europe su velike hrvatske prednosti', rekao je, uz opasku kako je Turska lani u inozemstvo uložila 16 milijardi dolara i pozvao turske poduzetnike da ulažu u našu zemlju dok će domaćim tvrtkama biti maksimalno olakšano ulaganje u Tursku.

Grabar Kitarović: Turska pripada Europi

Turski predsjednik na Hrvatsku gleda kao na dobrog prijatelja; pojasnio je kako imamo slične poglede na svijet, političko i vojno partnerstvo. Spomenuo je i iznimnu kulturalnu povezanost.

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poručila je kako skup poput ovog gospodarskog foruma svjedoči o dobroj suradnji između dvije države.

'Kao što smo utvrdili, naši odnosi su prijateljski i raznovrsni. Uvažavamo tursko značenje, cijenimo ulogu Turske u raznim regionalnim inicijativama i pozdravljamo predanost Turske europskim integracijama. Turska pripada Europi', rekla je.

Posebno joj je, kaže, važna suradnja u gospodarstvu jer su do sada svi odnosi bili pozitivni i dobro su se razvijali.

'Mnogo toga možemo napraviti da poboljšamo tu suradnju. Veličina turskog gospodarstva nas gotovo obvezuje na jačanje suradnje. To su prepoznale mnoge hrvatske i turske tvrtke, a one koje nisu pozivam da se uključe. Na nama političarima je da vam pružamo potporu, a na vama je da kročite kroz ta vrata. Koristim ovu prigodu da izrazim punu potporu turskim ulaganjima u hrvatsko gospodarstvo. Bit će veliko zadovoljstvo pratiti razvoj naše suradnje koja ima svijetlu budućnost', rekla je Grabar Kitarović.

Sva Hrvat potroši na tursku robu 60 dolara godišnje

Gospodarstvenicima su se obratili i predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović, Omer Cihad Verdan, šef DEIK-a – Turske gospodarske komore, te hrvatski i turski ministri gospodarstva Tomislav Panenić i Mustafa Elitas.

Burilović se pohvalio time kako je Hrvatsko-turski gospodarski forum najveća konferencija koju je organizirao HGK. 'Uvjeren sam da će Turska uskoro doći u društvo deset najvećih ekonomija svijeta, a ovaj posjet je velik korak naprijed u unapređenju naših gospodarskih odnosa. Naša trgovinska razmjena iznosi 350 milijuna dolara, što nije zanemariva brojka, ali ima prostora za velik napredak jer Hrvatska ima jedinstven geostrateški položaj', rekao je.

Ilustrirao je to rekavši kako po broju stanovnika svaki građanin Turske godišnje potroši samo jedan i pol dolar na proizvode iz Hrvatske. Istovremeno, svaki Hrvat kroz godinu na tursku robu potroši 60 dolara. Skrenuo je i pozornost na činjenicu da je Hrvatska ulaskom u Europsku uniju uvela vize za turske građane, zbog čega je prepolovljen broj turističkih posjetitelja iz Turske.

Ministar gospodarstva Tomislav Panenić i jedini predstavnik Vlade na gospodarskom skupu kratko je poručio da je Hrvatska zemlja u koju se može kvalitetno investirati i zaželio im uspješan rad u našoj zemlji. Požalio se također na veliki robni deficit s hrvatske izvozne strane i pozvao hrvatske poduzetnike da izvoze u Tursku.

Turski ministar gospodarstva Mustafa Elitas napomenuo je kako je gospodarski forum važna prilika za ostvarenje svih ciljeva zacrtanih između dvije države. 'Poslovnjaci se moraju češće vidjeti kako bi što bolje surađivali. Vjerujemo u razvoj i tako jačamo trgovačke kapacitete. Kao što su predsjednici naših zemalja već rekli, cilj nam je da postignemo trgovinsku razmjenu od milijardu dolara godišnje', rekao je Elitas.