PRIVREMENI GUBICI

Hanfa: Mirovinski fondovi dugoročni su ulagači, očekujemo neutralizaciju tržišnih šokova nakon oporavka

19.03.2020 u 13:57

Bionic
Reading

Pad vrijednosti dionica na financijskim tržištima uslijed pojave Covida-19 najviše je pogodio mirovinske fondove kategorija A i B, dok imovina fondova kategorije C nije značajnije izgubila na vrijednosti, objavila je u četvrtak Hanfa, istaknuvši da su ti fondovi dugoročni ulagači te se očekuje da utjecaj tržišnih šokova bude neutraliziran kada dođe do oporavka

Hrvatska agencija za nadzor tržišta financijskih usluga (Hanfa) u svom priopćenju u povodu recentnih napisa u medijima o gubicima mirovinskih fondova, podsjeća na strukturu mirovinskog sustava kapitalizirane štednje u Hrvatskoj (tzv. drugi stup).

Ulaganja mirovinskih društava podijeljena su u tri tipa fonda, koji se razlikuju po riziku i očekivanim prinosima odnosno po investicijskim strategijama. Tako su fondovi tipa A najrizičniji, ali i s najvišim očekivanim prinosima. S druge strane fondovi tipa C su najmanje rizični odnosno s najmanjim očekivanim prinosima, kažu iz te regulatorne agencije.

"Neovisno o tipu fonda, važno je naglasiti da su mirovinski fondovi dugoročni ulagači te se očekuje da utjecaj ovakvih tržišnih šokova, koji se događaju s vremena na vrijeme, tijekom vremena investiranja bude neutraliziran kada dođe do oporavka tržišta", ističu u svom priopćenju.

Drugi stup mirovinskog osiguranja u Hrvatskoj je ustrojen kao tzv. life-cycle struktura, koja se sastoji od tri spomenute kategorije obveznih mirovinskih fondova. Tako su u fondovima kategorije A, čija se imovina može u značajnijoj mjeri ulagati u rizičnije klase imovine poput dionica, članovi u pravilu mlađa populacija kojoj je preostalo više od 10 godina do umirovljenja. Mlađi članovi imaju veću sposobnost podnošenja rizika i dovoljno godina članstva u mirovinskom fondu je pred njima, tako da mogu lakše podnijeti fluktuacije na dioničkim i sličnim tržištima, kaže se u priopćenju.

Mirovinski fondovi kategorije B više ulažu u hrvatske državne obveznice, dozvoljeno im je ulagati i u dionice, no u manjoj mjeri u odnosu na fondove kategorije A. Takva ograničenja ulaganja proizlaze iz činjenice da su osobe koje su članovi fondova kategorije B bliže mirovini odnosno preostalo im je više od 5 godina do umirovljenja.

Konačno, fondovi kategorije C imaju najkonzervativniju strategiju ulaganja budući da su dužni najveći dio svoje imovine ulagati u državne obveznice koje nose stabilne i predvidive novčane tokove, a ulaganje u dionice im je zabranjeno. Osobe kojima je do umirovljenja preostalo manje od 5 godina moraju biti članovi upravo mirovinskog fonda kategorije C, a kako ih se ne bi izlagalo riziku pada cijene dionica te kako bi se očuvala vrijednost njihovih budućih mirovina, pojašnjavaju.

"Stoga je pad vrijednosti dionica na financijskim tržištima uslijed pojave koronavirusa COVID-19 najviše pogodio fondove kategorija A i B, no imovina fondova kategorije C nije značajnije izgubila na vrijednosti. Navedeno je posljedica spomenutog life-cycle modela II. stupa mirovinskog osiguranja kojim se osigurava zaštita budućih umirovljenika, kako starije životne dobi koji uskoro ostvaruju pravo na mirovinu, tako i onih mlađih koji s obzirom na veći broj godina koje imaju do umirovljenja mogu očekivati dugoročnu stabilnost", zaključuje se u priopćenju.