Kao što to u Hrvatskoj biva, pojedini Zakoni prema javnosti komuniciraju se nejasno, teško je dokučiti tko ih je predložio, a još teže kako bi se provodilo u praksi a da pritom ne povrijede druge zakone. U ovom slučaju brojne zabune izaziva najavljena izmjena Zakona o ograničavanju upotrebe duhanskih proizvoda
Usvoji li Sabor izmjenu tog Zakona, jedinice lokalne samouprave (gradovi i općine) moći će proglašavati nepušačke zone – dakle cijeli trgovi ili ulice mogle bi biti proglašene nepušačkima pa nije jasno što će biti s ugostiteljima koji primjerice imaju pušačke terase. Odluka kojom bi se dio grada proglasio nepušačkim može tako biti dosta sporna ako je zloupotrijebe lokalni moćnici.
Miroslav Folnegović, predsjednik Udruge restoratera za tportal je rekao je kako se ovim zakonom stvaraju dodatne komplikacije u primjeni Zakona koji nikada nije bio previše konkretan:
'Zakon o pušenju nama je stalno kamen spoticanja. Mi smo članica EU-a i moramo se ponašati kao uljuđeni EU građani. Moramo konačno vrednovati ugostiteljstvo kao dio turističke branše koja sad jedina donosi kvalitetan prihod državi. Ovaj Zakon, ako ga se izglasa, donijet će nevjerojatno prestrojavanje u ugostiteljstvu.'
Promoviranje zdravog načina života?
Bivši ministar zdravlja Dario Nakić predložio je ove zakonske izmjene navodeći kako se one moraju provesti kako bi se zadovoljile EU direktive. 'Prema sadašnjim zakonima u Hrvatskoj se u brojnim ugostiteljskim objektima ne primjenjuju odredbe zakona o nepušenju. Osim toga, u prostorijama u kojima se puši inzistirat će se na dosljednoj primjeni pravilnika u vezi s ventilacijom i da su prostorije u kojima se puši odvojene od onih u kojima se ne puši', rekao je Nakić HRT-u.
Nepušačke zone, koje će moći izglasavati jedinice lokalne samouprave, idu prema promoviranju zdravog načina života. Stavka o nepušačkim zonama navodi da jedinica lokalne samouprave može, u onim mjestima gdje želi promovirati određene vrste turizma (primjerice zdravstvenog), donijeti odluku da određeni dio grada ili mjesta proglasi nepušačkom zonom.
Međutim, Nenad Šepak, predsjednik ceha ugostitelja i turističkih djelatnika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, rekao je HRT-u kako je u javnoj raspravi uputio dopis prema Ministarstvu zdravlja kojim su željeli dobiti tumačenje što je to točno nepušačka zona. 'Dobili smo odgovor koji nas nije zadovoljio, a odnosio se na javni prostor, što uključuje i vanjski i unutarnji.'
'Dati mogućnost izbora'
Folnegović dodaje kako stvarni motiv izmjena Zakona nije briga o zdravlju:
'Ne možemo mi ljude koji puše i koje ne puše staviti u nezavidan položaj. I jedni i drugi imaju pravo biti dobrodošli u javne prostore. Moramo učiniti ono što primjerice čini Austrija, a to je dati pravo na izbor. Moraju se jednostavno odrediti lokali koji žele i koji ne žele biti pušački.'
Naime, po njegovim riječima, ugostitelji su ti koji trebaju snositi rizik poslovanja i oni sami trebaju reći žele li imati pušački ili nepušački lokal.
'Ne treba im nametati ad hoc, nepotrebne rizike u poslovanju na koje nitko nije spreman i nitko ih ne očekuje. Ovo ide u smjeru amerikanizacije gdje se više ni na ulici ne može pušiti. Ako su cigarete takvo zlo, zašto se onda na njih ne naplaćuje nekakva viša taksa', zaključio je Folnegović.