Zbog potencijalnih carina od 25 posto na uvoz iz Meksika mogle bi propasti investicije Trumpova zeta, Jareda Kushnera, u tamošnje vodeće infrastrukturne tvrtke. Ne treba zaboraviti i da je Elon Musk obustavio izgradju tvornice u Monterreyju upravo zbog najavljenih carina
Donald Trump je na mjesec dana odgodio uredbu kojom bi podigao carine za uvoz proizvoda iz Kanade i Meksika na 25 posto. Ta se odredba odnosi na sve proizvode osim energenata, poglavito naftu i električnu energiju.
Odgoda bi mogla značiti da je Trump reterirao u svojoj namjeri da visokim carinama potakne konkurentnost američkog gospodarstva. Motiv se krije u tome što bi izravno naštetio svojim najbližim suradnicima i članovima obitelji.
Naime, njegov zet, Jared Kushner vlasnik je investicijske tvrtke Affinity Partners. On je još krajem prošle godine najavio investiciju u jednu od vodećih infrastrukturnih kompanija u Meksiku. Posao je to na kojem je radio godinu i pol dana.
'Postoji velika želja u SAD-u da se proizvodi niže kategorije prave bliže kući, a ne u Aziji ili preko mora', ustvrdio je Kushner u podcastu Invest Like The Best, prenosi Forbes.
Čekanje raspleta
No, Trumpov zet će morati pričekat rasplet situacije oko carina Meksiku. On je već ranije istaknuo da u potpunosti podržava Trumpove planove. Uvjeren je da je suradnja s njim dugoročno bolja za Meksiko. Ali, istaknuo je da carine predstavljaju određenu nesigurnost, kad su u pitanju investicije u Meksiko.
'Stvari na koje se fokusira, vidim samo kao neto pozitivne za Meksiko kroz vrijeme ako surađuju s njim. Ako ne surađuju, to bi očigledno moglo ozbiljno ugroziti njihovu ekonomiju. To je sada očigledno faktor rizika', ustvrdio je Kushner.
Trump je, s obzirom na reakcije Kanade i Meksika, prisiljen pregovarati o sporazumu o slobodnoj trgovini između SAD-a, Kanade i Meksika, koji datira još iz njegova prvog mandata i to nakon prijetnje uvođenjem carina od 25 posto na dio uvoza iz tih zemalja. Zanimljivo, na njemu je kao viši savjetnik predsjednika radio upravo Kushner.
U to je vrijeme upoznao je bivšeg meksičkog ministra financija, a potom i vanjskih poslova, Luisa Videgarayja, kojeg je naposljetku 2023. godine postavio za voditelja investicija u umjetnu inteligenciju u Affinityju. On je svojedobno izazvao bijes javnosti organiziravši sastanak Trumpa i meksičkog predsjednika Enriquea Peñe Nieta.
Ako Trump uvede carine, upropastio bi ulazak Kushnerova Affinityja u Meksiko, koji bi bio osma zemlja s aktivnim investicijama te kompanije. Ona je od osnutka, 2021. godine, prikupila pet milijardi dolara, mahom iz saudijskih fondova. Zanimljivo, Trump je zaprijetio carinama Brazilu i Njemačkoj, a to su zemlje u koje je Affinity također investirao.
I Musk u problemima
No, vratimo se na Meksiko. Riječ je o najvećem trgovinskom partneru SAD-a, koji uvozi 40 posto čelika i aluminija iz SAD-a, a njihove ekonomske veze rastu zahvaljujući 'nearshoringu', odnosno preseljenju proizvodnje u susjedne zemlje. Izvješće BBVA Research navodi da bi oporezivanje uvoza iz Meksika po stopi od 25 posto naštetilo tamošnjim investicijama i konkurentnosti.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum poručila je da će uvesti recipročne carine SAD-u ako Trumpove carine stupe na snagu. To će posebno pogoditi građevinski sektor, a to znači i izgradnju novih tvornica.
Zbog toga se u problemu našao i samoprozvani najbliži Trumpov suradnik, inače najbogatiji čovjek svijeta, Elon Musk. On je još prošlog srpnja najavio da će obustaviti izgradnju tvornice Tesla u Monterreyju, dok se ne završe predsjednički izbori.
Tada je naveo da 'Trump tvrdi da će uvesti visoke carine na vozila proizvedena u Meksiku, tako da nema smisla ulagati mnogo u Meksiko ako će to biti slučaj'. Zasad sudbina te tvornice nije poznata.