NALAZ REVIZORA

HRT i Hrvatske ceste dobili po prstima zbog javne nabave

16.12.2016 u 11:30

Bionic
Reading

Državna revizija pročešljala je postupke javne nabave provođene u prethodne tri godine u 20 javnih poduzeća. Samo četiri tvrtke - Agencija Alan, APIS, Plovput i Podzemno skladište plina - dobile su pozitivno mišljenje, a najviše propusta revizori su našili na HRT-u te u Hrvatskim cestama, Luci Vukovar i Zračnoj luci Zadar

Ukupna vrijednost javne nabave u razdoblju od 2013. do 2015. u promatranih 20 poduzeća iznosila je 8,12 milijardi kuna, od čega je revizijom obuhvaćeno 6,59 milijardi kuna ili 81,1 posto ukupne vrijednosti javne nabave.

Revizijom utvrđene nepravilnosti i propusti odnose se na planiranje javne nabave, upravljanje postupcima javne nabave i zaštitu interesa.

Planiranje javne nabave problematično je u 16 tvrtki u kojima ne postoje pisane procedure za nabavu ili se planovi ne donose pravodobno. Također, često se događaju izmjene i dopune koje nisu vidljivo naznačene, a nije rijetkost da se javna nabava ne planira na osnovi stvarnih potreba i financijskih mogućnosti

Tako, primjerice, u Hrvatskim cestama Odjel za nabavu provjerava je li zahtjev za nabavu u skladu s planom nabave te sadrži li sve potrebne podatke utvrđene pravilnikom, ali opravdanost nabave u odnosu na stvarne potrebe ne ocjenjuje.

Ni na HRT-se ne vodi puno računa o opravdanosti javne nabave pa tako nema pisanih dokaza da su potrebe za nabavom primjereno obrazložene i opravdane.

Kada je riječ o upravljanju postupcima javne nabave, nepravilnosti su utvrđene u 17 tvrtki. Odnose se na odgovornosti u provedbi postupaka nabave, imenovanje ovlaštenih predstavnika, dokumentaciju za nadmetanje, sadržaj odluke o odabiru najpovoljnije ponude, odabir izvoditelja, transparentnost postupaka nabave, primjerenost izabranih postupaka nabave, čuvanje dokumentacije, uspostavu evidencija o obavljenim nabavama, rokove obavljanja radova, objave o zaključenim ugovorima i registar ugovora.

U Hrvatskim cestama, primjerice, revizija je utvrdila da od 72 postupka javne nabave, rokovi obavljanja radova nisu realno utvrđeni kod 41 postupka. Zbog nerealnog utvrđivanja roka izvođenja radova, odnosno kasnijeg uvođenja izvoditelja u posao te nedovoljne pripremljenosti projekata jednom izvoditelju radova su plaćeni indirektni troškovi u iznosu 1,2 milijuna kuna.

U zaštiti interesa zakazalo je 17 poduzeća u kojima se ne provode adekvatne kontrole nakon postupaka javne nabave. Tako, primjerice, od pregledanih 90 postupaka javne nabave ukupne vrijednosti 355,1 milijun kuna na HRT-u kod 46 postupaka u vrijednosti 124,1 milijun kuna nisu ugovarane kazne za neizvršavanje u ugovorenom roku.

Državna revizija uputila je nesavjesnim javnim poduzećima više od 50 preporuka za unapređenje javne nabave.