ISTRAŽIVANJE SVJETSKE BANKE I PWC-A

Hrvatska po lakoći plaćanja poreza na 49. mjestu u svijetu

30.11.2016 u 15:39

Bionic
Reading

U gospodarstvima diljem svijeta i dalje se bilježi napredak u pojednostavljivanju i smanjivanju administrativnog opterećenja poduzeća pri ispunjavanju poreznih obveza, navodi se u najnovijem izdanju izvješća PayingTaxes 2017 koje su pripremili Svjetska banka i PwC

Nedavno objavljeno izvješće otkriva da se ukupna porezna stopa smanjila za 0,1 postotnih bodova na 40,6 posto, vrijeme utrošeno na ispunjavanje poreznih obveza smanjilo se za 8 sati na 251 sat, a broj uplata za 0,8 na 25 uplata.

Ovogodišnjom opsežnijom analizom otkrilo se da su u nekim gospodarstvima postupci koji slijede nakon podnošenja prijave poreza na dodanu vrijednost (PDV-a) i poreza na dobit među najzahtjevnijim i najdužim postupcima koje poduzeća moraju slijediti. U nekim slučajevima trajanje tog postupka može dovesti do odgoda u novčanim tokovima i administrativnih odgoda dužim od godine dana.

U izvješću PayingTaxes 2017 razmatra se jednostavnost procesa plaćanja poreza u 189 gospodarstava. Za svako je gospodarstvo napravljen model oporezivanja poduzetnika na temelju analize hipotetskog lokalnog srednjeg poduzetnika.

Hrvatska se prema rezultatima ovog istraživanja koje je obuhvatilo 189 gospodarstva po lakoći plaćanja poreznih obveza nalazi na 49. mjestu. Ukupna porezna stopa je iznosila 20,9 posto dok je za ukupno 31 uplatu bilo potrebno 206 sati. Broj uplata se na godišnjoj razni povećao zbog uvođenja obveze plaćanja pristojbe za radio i televiziju koja se provodi mjesečno, a nije automatizirana. Tako je u odnosu na prošlu godinu broj ukupnih uplata povećan s 19 na 31 dok je potrebno vrijeme ostalo nepromijenjeno.

Globalno smanjenje od 8 sati u prosječnom vremenu potrebnom za ispunjenje poreznih obveza veće je nego proteklih godina, što odražava stalna poboljšanja u elektroničkim poreznim sustavima i, osobito, reforme provedene u Brazilu. Slično tome, smanjenje uplata uglavnom se može pripisati uvođenju i upotrebi elektroničkih sustava za prijavu i plaćanje poreza, što je ujedno i najčešća značajka prošlogodišnjih poreznih reformi. Blagi pad ukupne porezne stope posljedica je činjenice da su 44 gospodarstva povećala poreze, dok ih je 38 smanjilo. Također je riječ o spoju smanjenja ostalih poreza koji su poništeni malim povećanjima dobiti i poreza na plaću.

Na globalnoj je razini najčešća značajka prošlogodišnjih poreznih reformi bilo uvođenje ili poboljšanje elektroničkih sustava za prijavu i plaćanje poreza. Takve je promjene uvelo dvadeset i šest gospodarstava. Jamajka bilježi najbolje rezultate jer se broj uplata smanjio s 26 na 11.

Zahvaljujući proširenom dijelu istraživanja, otkrilo se da jedan od najvećih izazova predstavlja odnos koje društvo ima s poreznim tijelima nakon podnošenja porezne prijave. Sam se postupak značajno razlikuje ovisno o područjima.

U izvješću se navodi da 162 gospodarstva imaju sustav PDV-a, pri čemu u 93 gospodarstva analizirana hipotetska poduzeća mogu tražiti povrat PDV-a. Brz i učinkovit proces može biti ključan u izbjegavanju problema s novčanim tokovima. U gospodarstvima sa sustavom povrata PDV-a u prosjeku se utroši 14 sati kako bi se podnio zahtjev za povrat PDV-a, no nakon toga mora se čekati 5 mjeseci (gotovo 22 tjedna) kako bi se taj povrat i dobio.

Analizom se pokazalo da je u gospodarstvima s visokim prihodima uglavnom potrebno manje vremena za ispunjavanje obveza za povrat PDV-a (gotovo 8sati) nego u gospodarstvima s niskim prihodima (gotovo 27sati). Povrat PDV-a pokreće nadzor u 70% gospodarstva, a od toga u više od pola (58%) sveobuhvatni nadzor.

Istraživanje je također pokazalo da se u 180 analiziranih gospodarstava u 2015. godini naplaćivao porez na dobit. Od toga u njih 74 samostalni ispravak prijave poreza na dobit vjerojatno će dovesti do poreznog nadzora. Analiziranim hipotetskim društvima u prosjeku treba 17sati kako bi ispravili pogrešku u prijavi poreza na dobit. Ako porezno tijelo zatraži nadzor, on će trajati nešto više od 17 tjedana.

Usporedbom zemalja s visokim i niskim prihodima otkrilo se da je u zemljama s niskim prihodima potrebno dvostruko više vremena za obavljanje postupaka za ispravljanje pogrešaka u prijavi poreza na dobit te je dvostruko vjerojatnije da će se provesti nadzor.