U trećem tromjesečju Ina je ostvarila neto dobit bez jednokratnih stavki od 877 milijuna kuna, što je značajno poboljšanje u odnosu na 34 milijuna kuna u drugom tromjesečju 2012. i 192 milijuna kuna u trećem tromjesečju 2011.
Ina Grupa je ostvarila EBITDA u iznosu od 1,5 milijardi kuna u trećem tromjesečju 2012. što je značajan napredak u odnosu na drugo tromjesečje 2012. Time ukupni EBITDA bez jednokratnih stavki u prvih devet mjeseci 2012. godine iznosi gotovo četiri milijarde kuna, unatoč izostanku prihoda iz Sirije.
Kompanija je također zabilježila rast dobiti iz osnovne djelatnosti i neto dobiti (bez jednokratnih stavki) za razdoblje od devet mjeseci, koje iznose 2,3 i 1,5 milijardi kuna. Na dan 30. rujna 2012., ukupne obveze smanjile su se za osam posto na iznos od 15.225 milijuna kuna, uglavnom kao rezultat manje zaduženosti u odnosu na razinu zaduženosti 31. prosinca 2011. godine.
Neto zaduženost smanjila se za 30% na iznos od 6.351 milijuna kuna. Omjer duga i kapitala smanjio se sa 38,8% na dan 31. prosinca 2011. na 29,4% na dan 30. rujna 2012.
Na Inino poslovanje i dalje su značajno utjecale promjene u vanjskom okruženju; smanjena tržišna potražnja, produženo razdoblje usporavanja gospodarstva na glavnim tržištima te politička i regulatorna ograničenja s jedne strane i poboljšano okružje rafinerijskih marži s relativno stabilnim cijenama sirove nafte u usporedbi s 2011. Ograničenja cijena prirodnog plina za kućanstva i male industrijske potrošače rezultiralo je financijskim gubitkom od 704 milijuna kuna u prvih devet mjeseci 2012. u plinskom poslovanju, dok je na poslovanje maloprodaje i dalje utjecao negativan rast i smanjenje tržišne potražnje u hrvatskom gospodarstvu općenito.
Na Inine rezultate negativno je utjecao nedostatak prihoda od poslovanja u Siriji. Dodatno, pad vrijednosti kuna prema dolaru, koji je rezultirao financijskim gubitkom od 217 milijuna kuna za prvih devet mjeseci 2012, utjecao je na rezultate kompanije tijekom ovog razdoblja.
Komentirajući financijske rezultate, Zoltán Áldott, predsjednik Uprave Ine, istaknuo je da je INA inicirala novi investicijski ciklus, pri čemu više od 90% kapitalnih ulaganja u prvih devet mjeseci 2012. jačaju Inine domaće aktivnosti.
'Intenzivirana bušačka kampanja provodi se na poljima na kopnu sa snažnim usmjerenjem na EOR projekte Ivanić i Žutica koji su u tijeku, na pripremu Međimurje EOR projekta i ubrzane istražne aktivnosti koje su rezultirale u nekoliko nedavnih značajnih otkrića, pokazujući našu predanost daljnjem razvoju aktivnosti istraživanja i proizvodnje i jačanju sigurnosti energetske opskrbe u Hrvatskoj. Daljnji razvoj polja u podmorju ograničen je nedostatkom bušačke opreme u proteklom razdoblju.
Napori menadžmenta za poboljšanje učinkovitosti i završene investicije u segmentu rafinerija doveli su do značajnih poboljšanja u rezultatu segmenta, rezultirajući poboljšanim randmanom proizvoda kao i smanjenoj vlastitoj potrošnji; koja i dalje ostaje visoka. Korištenje novih postrojenja, zajedno s boljim izborom sirovina, doveli su do većeg udjela utrživih motornih goriva, osiguravajući osnovu za daljnju optimizaciju proizvodnje. Očekujemo potrebne dozvole i odobrenja od nadležnih institucija kako bi izvršili nove planove za razvoj rafinerijskog sustava.
Kao rezultat intenzivirane modernizacije maloprodaje, što je dovelo do kapitalnih ulaganja u 63% većem iznosu u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, INA će do kraja 2012. godine imati najveću mrežu modernih benzinskih postaja među svim operatorima u Hrvatskoj', zaključio je g. Áldott.