Domaći tehnološki lider, Končar, u protekloj je godini nastavio rast na domaćem i međunarodnom tržištu, ostvarivši nove financijske rekorde i važne strateške suradnje
Prema nerevidiranim financijskim izvještajima, Končar je u 2024. godini ostvario konsolidirane prihode od prodaje proizvoda i usluga u iznosu od 1.055,6 milijuna eura, što je za 161,5 milijuna eura ili 18,1 posto više u odnosu na prethodnu godinu.
Stanje otvorenih obveza, 'backlog', iznosi 2.034,3 milijuna eura i veće je za 43 posto u odnosu na stanje na početku godine. Uz to, novougovoreni poslovi iznose 1.667,4 milijuna eura, što predstavlja rast za 357,3 milijuna eura u odnosu na godinu ranije. Udio izvoza je visok i zauzima preko 70 posto ukupnih prihoda od prodaje, dok je izvještajna neto dobit ostvarena u iznosu od 163,3 milijuna eura, što je za čak 92,4 milijuna više od ostvarene u 2023. godini.
Knjiga ugovora za realizaciju u 2025. godini iznosi 1,1 milijardu eura te je plan za tu godinu gotovo u cijelosti pokriven ugovorima, a puni se i za 2026. te naredne godine za koje su već ugovoreni novi poslovi u iznosu od ukupno 925,8 milijuna eura.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine, prihodi od prodaje proizvoda i usluga u izvozu povećani su na gotovo svim tržištima, a najznačajnije povećanje prihoda i dalje se odnosi na tržište Europske unije gdje je iznos izvoza povećan za 133 milijuna eura te iznosi 551,7 milijuna eura, što čini 74,2 posto ukupno ostvarenog izvoza.
Daljnji rast profitabilnosti
Prodajni rezultati omogućili su daljnji rast profitabilnosti, a uz visoku neto dobit posebno se ističe i EBITDA koja iznosi 183,2 milijuna eura i dvostruko je veća od one u prethodnoj godini. EBITDA marža pritom iznosi 17,4 posto, dok je u istom razdoblju prošle godine iznosila 10,2 posto.
'Zahvaljujući neprekidnim naporima i nastavku transformacije poslovanja te kontinuiranim ulaganjima u razvoj, nove proizvodne kapacitete i digitalizaciju proizvoda, Končar se dodatno etablirao kao vodeći tehnološki proizvođač i regionalni lider u elektroenergetici, urbanoj mobilnosti, obnovljivim izvorima energije i digitalnim rješenjima. Znanje, kvaliteta i pouzdanost prepoznati su i na svjetskom tržištu, što potvrđuje i knjiga narudžbi, backlog, koja je na kraju 2024. dosegnula dojmljiv iznos od preko dvije milijarde eura, pri čemu udio ugovora na izvoznim tržištima zauzima 74,4 posto.
U novoj poslovnoj godini nastavljamo s aktivnostima transformacije poslovanja u cilju daljnjeg osnaživanja Končara na globalnom tržištu. Investicijski ciklus usmjeren je na digitaliziran portfelj proizvoda, rješenja i usluga za energetski, transportni i industrijski sektor, proširenje proizvodnih kapaciteta te ostvarenje daljnjeg rasta poslovanja. Aktivnosti privlačenja i zadržavanja talentiranih pojedinaca te ulaganja u razvoj ključnih zaposlenika ostaju prioritet kompanije i u narednom razdoblju', istaknuo je Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara.
Operativno restrukturiranje i rast
U 2024. godini nastavljeno je operativno restrukturiranje Končara, a godinu je obilježilo i potpisivanje sporazuma o zajedničkom ulaganju Končara i Siemens Energyja i uspostavi novog društva Končar – Transformatorski kotlovi d.o.o. Nastavak je to aktivnosti jačanja tehnološke osnove kroz strateška partnerstva i investicije te odgovor na sve značajniju globalnu potražnju za transformatorima.
Naposljetku, važno je naglasiti kako su u 2024. godini gotovo svi poslovni segmenti Grupe Končar ostvarili rast, a očekivano predvodi segment prijenosa i distribucije električne energije. Pritom vodeću ulogu i dalje imaju transformatori, kao najsnažnija izvozna poluga Končarevog proizvodnog portfelja.
Rezultati iznad očekivanja također su ostvareni i u ostalim poslovnim područjima, a u prošloj je godini posebno do izražaja došao segment urbane mobilnosti i infrastrukture u kojem je zaključeno nekoliko značajnih ugovora.
Tržišna kapitalizacija veća od milijardu eura
Posebno važan događaj bio je i nastup na najvećem svjetskom sajmu transportne tehnologije, InnoTransu u Berlinu, gdje je Končar po prvi put premijerno predstavio čak dva svoja vlaka – baterijski motorni vlak s pripadajućom punionicom te mjerni vlak.
Navedeni rezultati nisu ostali nezamijećeni ni od investicijske javnosti, u čiji prilog govori i tržišna kapitalizacija Končara koja je na kraju 2024. godine dosegnula iznos veći od 1,1 milijarde eura, čime se kompanija pridružila svega nekoliko tvrtki na Zagrebačkoj burzi čija vrijednost dionica prelazi milijardu eura.
Da je 2024. godina na svim područjima bila sjajna za Končar potvrđeno je, između ostalog, i prestižnom nagradom Zlatna dionica godine, koju dodjeljuje Zagrebačka burza.