REAGIRANJE

Javili se dioničari Jadrana: Nije istina da Valamar nije imao interes imati naše dionice

02.12.2024 u 13:56

Bionic
Reading

Mjesec dana nakon što je tportal objavio članak o tome kako se gasi tvrtka Jadran tvornica čaraapa d.d., a na njega reagirali iz grupacije Valamar, stiže i novo reagiranje dioničara tvrtke Jadran. Reagiranje prenosimo u nastavku

Poštovani,

dana 31. listopada 2024. godine u 12:13 sati na internetskim stranicama tportala objavljen je članak novinara Milana Dalmacije naslovljen „Iz Valamara objasnili što se dogodilo s dionicama Jadran tvornice čarapa“. Objavom su iznesene vidno neistinite tvrdnje, koje hrvatsku javnost, vjerne čitatelje tportala, ali i investitore na Zagrebačkoj burzi dovode u bitnu zabludu.

Temeljem članka 40. i 42. Zakona o medijima u svezi članka 3. Zakona o elektroničkim medijima, iz položaja istaknutih dioničara, čelnika i članova posljednjih tijela dioničkog društva Jadran tvornica čarapa d.d. zahtijevamo da se objavi ispravak neistinite tvrdnje koja glasi:

'Valamar Riviera d.d. nije imala poslovni interes biti imateljem dionica Jadrana'

Ovaj navod dioničkog društva Valamar Riviera d.d. je netočan i neistinit jer je Valamar Riviera d.d. još od 19.08.2016. imatelj 3.606 dionica Jadran d.d., a stekla ih je pripajanjem društva kćeri u svojem 100%-tnom vlasništvu Bastion upravljanje d.o.o. krajem lipnja 2016. godine, te vezanim prijenosom tih dionica JADRAN tvornica čarapa d.d. sa društva Bastion upravljanje d.o.o. na društvo Valamar Riviera d.d. u Središnjem klirinškom depozitarnom društvu. Te dionice Jadrana su inače bile dio paketa od 5.027 dionica (3,55%) koje je društvo Bastion upravljanje d.d. steklo 17. kolovoza 2007. putem Zagrebačke burze po cijeni 67,62 EUR po jednoj dionici. Bastion upravljanje d.d. je u periodu stjecanja tih dionica Jadrana u 100%-tnom vlasništvu društva Valamar Adria holding d.d.1, a za članove nadzornog odbora ima današnju odvjetnicu Valamar Riviere d.d. Tatjanu Kozarčanin Ostojić i današnjeg člana uprave za financije Valamar Riviere d.d. Marka Čižmeka.

Prema tome: 1. ako je tvrtka kćer u 100% vlasništvu koncerna Valamar d.d. u stjecanje paketa od 5027 dionica JADRAN tvornice čarapa d.d. u 2007. uložila ondašnjih 340.428,44 EUR (ekvivalent današnjih cca 650.000,00 eura) 2. ako je Valamar Riviera d.d. postala imatelj većeg dijela tog paketa dionica JADRAN-a u 2016. godini, 3. ako je potom Valamar Riviera d.d. preko sedam godina zadržala te dionice iako ih je mogla nekom izravno prodati ili staviti na prodaju na Zagrebačkoj burzi, i 4. ako je na sve ovo Valamar Riviera d.d. postavila više otežavajućih kriterija za nadmetanje za 33 031 dionicu Jadrana koje su u studenom 2023. stavljene na javnu dražbu putem HITA vrijednosnice d.d, da bi bila sigurna da će baš ona biti i kupac 33 031 ovršene dionice JADRAN-a u nekadašnjem vlasništvu Danka Prgometa (možda i Vinka Barišića), onda je jasno da nipošto ne stoji tvrdnja da Valamar Riviera d.d. nije imala poslovni interes biti imateljem dionica Jadrana.

Sve nabrojane kupnje dionica Jadrana jasno dokazuju da je sve godine od 2007. do javne dražbe 2023. pa i tijekom nje (te poslije kada je trebalo prebaciti novostečenih 33 031 dionicu Jadrana i u SKDD-u), Valamar Riviera d.d. imala snažan interes i volju biti imatelj dionica Jadrana i pojačati poziciju u Jadranu do mjere da postane vodeći dioničar, što je dioničko društvo Valamar Riviera d.d. u Jadran Tvornici čarapa d.d. bilo punih pet mjeseci i to za perioda u kojem u Jadranu nema ni uprave ni nadzornog odbora.

Da Valamar Riviera d.d. nije imala poslovni interes biti imateljem dionica Jadran tvornice čarapa d.d., rasprodala bi svojih 3.606 dionica Jadrana neposredno po pripajanju ranijeg stjecatelja Bastion upravljanje d.o.o., kada je mogla dobiti kudikamo bolji utržak nego rasprodajom istih dionica po simboličnoj cijeni od 8 centi u travnju 2024. godine, a ne bi još se upuštala u kombiniranje javne dražbe izvan uređenog tržišta Zagrebačke burze za dionice koje su uredno uvrštena na to tržište, zato da osigura da će baš ona steći još tih 33 031 dionicu Jadrana.

Te konačno, da društvo Valamar Riviera d.d. nije imao poslovni interes biti imateljem dionica Jadran tvornice čarapa d.d., ne bi više godina aktivno sudjelovalo na glavnim skupštinama Jadran tvornice čarapa d.d. i zajedno sa malim dioničarima pokušavalo spriječiti loše odluke i nezakonito poslovanje, od 2013. do 2016. te od 2021. do 2023. godine, te glasati protiv svih prijedloga odluka glavne skupštine i godišnjih financijskih izvještaja, ali i razrješnice nekadašnjeg direktora Jadrana, i nadzornog odbora Jadrana, na glavnoj skupštini 2021. i 2023. godine. Toliko puta ni članovi zadnjeg NO i predsjednik Glavne skupštine Jadran tvornice čarapa d.d. nisu glasali protiv razrješnice uprave i nadzornog odbora koliko je to učinio dioničar Valamar Riviera d.d., kojeg je očito to godinama mučilo kada je dolazio na skupštine.

Objava je zavaravajuća jer se stječe dojam da je Valamar Riviera d.d. iz nepoznatog razloga stekla na dražbi dionice JDTC tek ove godine. A ako je netko svih ovih godina prisiljavao društvo Valamar Riviera d.d. da bude jedan od vodećih dioničara u društvu Jadran tvornica čarapa d.d., ima li vaša redakcija podatak o tome da li je podnesena kaznena prijava protiv takve osobe ili društva?

S poštovanjem,

dioničari, predsjednik glavne skupštine i članovi nadzornog odbora Jadran d.d.

*U ime dioničara s najmanje 46,44% udjela u Jadran tvornici čarapa (od čega se 42,79% odnosi na prvih 10 dioničara) ovo reagiranje potpisuje Pavle Stanišić, predsjednik Glavne skupštine Jadran tvornice čarapa d.d.