Gotovo istovremeno sa zahtjevom za pokretanje stečaja nad Jadran tvornicom čarapa, skupina malih dioničara podnijela je žalbu na predstečajni postupak. Kažu da direktor Vinko Barišić nije imao mandat ni ovlasti zatražiti predstečaj, a sporno im je i što je prebacio proizvodnju i prodaju u dvije tvornice sličnog imena
Gotovo u isto vrijeme kada je privremena stečajna upraviteljica tvrtke Jadran tvornica čarapa, Davorka Huljev trgovačkom sudu u Zagrebu podnijela zahtjev za stečajem te tvrtke, mali dioničari su Visokom trgovačkom sudu podnijeli žalbi na otvaranje predstečajnog postupka u travnju ove godine.
Taj je zahtjev zatražio direktor Vinko Barišić. Mali dioničari Danijel Klaić, Krešimir Mitrović, Davor Sinković i Pavle Stanišić su sada dostavili dokumentaciju kojom nastoje dokazati da direktor nije imao mandat ni ovlasti tražiti otvaranje predstečajnog postupka zbog najmanje četiri razloga.
'Uz ostalo, direktor Barišić nikada nije prihvatio mandat od 5. studenoga 2020. do 5. studenoga 2024., što smo dokazivali zahtjevom za brisanje člana Uprave iz sudskog registra', navodi Jutarnji dio žalbe dioničara.
Moguć gubitak udjela
Zbog toga traže ukidanje predstečajnog postupka nad Jadran tvornicom čarapa i smjenu Davorke Huljev, koja je zatražila otvaranje stečajnog postupka zbog blokade računa tvrtke na iznos od 740.000 eura. No, osim Barišića, predstečaj je zatražila i Financijska agencija temeljem potvrde o neizvršenim osnovama za plaćanje, po kojima je do 28. veljače ove godine 110 dana tvrtka bila dužna ukupno 167.109,33 eura.
Huljev je u stečajnom zahtjevu navela da je proizvodnja iz Jadran tvornica čarapa prebačena u tvrtku Jadran čarape proizvodnja. Ondje su zaposlena 53 radnika, dok ih je petero ostalo u Tvornici čarapa. Zanimljivo, Jadran čarape nisu u blokadi. Štoviše, lani su ostvarili 4,7 milijuna eura prihoda i 80.000 eura dobiti.
Prebacivanju proizvodnje su se usprotivila spomenuta četvorica, ali i još neki dioničari Jadran tvornice čarapa. Naime, Barišić je direktor i osnivač još jedne tvrtke, Jadran čarape trgovina, što otežava raspretljavanje suvlasničkih odnosa. Uz to, dioničari tijekom stečaja u pravilu ostaju bez vlasništva u visokom postotku, pa čak i u cijelosti. Spomenuta četvorica dioničara imaju udjele od 13 posto.
Bez broja i pogona
No, privremena stečajna upraviteljica navodi i kako je Jadran tvornica čarapa u kolovozu 2019. godine ostala bez izvoznog broja, koji je nužan za izvoz robe u inozemstvo. Zbog toga je bilo nužno, navodi, osnovati novu tvrtku. Nastavak je to agonije domaćeg brenda čarapa koji je u prvi predstečaj ušao 2009. godine. Tad su se spasili nagodbom vjerovnika, no prihodi su im zbog ekonomskih posljedica epidemije koronavirusa pali za 30 posto.
Mali dioničari se, pak, pitaju kako su preostale tvrtke Jadran tijekom korone poslovale dobro, a ova je bilježila gubitke. Pitanje je i kolika će biti stečajna masa, jer je Jadran tvornica čarapa ostala bez pogona u zagrebačkoj Dubravi zbog ovrhe. Ti su pogoni sad iznajmljeni Barišićevoj tvrtci Jadran čarape proizvodnja, koja je nastavila s radom.