Na globalnim burzama cijene dionica dodatno su u srijedu iza podneva podebljale gubitke, nakon što je Kina najavila da uvodi SAD-u uzvratne carine od 84 posto od sutra, a kako pada cijena sve američke imovine, analitičari ističu da je na snazi trend de-dolarizacije.
Kineski carinski ured objavio je u srijedu da će carine na američku robu porasti s 34 na 84 posto, počevši od 10. travnja. Do toga je uslijedilo nakon najnovijeg povećanja američkih carina, kojima se kineska roba carini za više od 104 posto, s primjenom od danas. Tako je ponovno došlo do eskalacije carinskog rata koji prijeti prekidom trgovine između dva najveća svjetska gospodarstva.
'Eskalacija američkih carina na kinesku robu pogreška je na pogrešku, koja ozbiljno narušava legitimna prava i interese Kine i ozbiljno šteti multilateralnom trgovinskom sustavu koji se temelji na pravilima', priopćio je kineski Carinski ured.
Osim uzvratnih carina, kinesko ministarstvo trgovine također je uzvratilo na Trumpove carine nametanjem kontrole izvoza za 12 američkih kompanija i dodalo još šest američkih tvrtki na svoj 'popis nepouzdanih subjekata'. Tvrtkama na tom popisu zabranjeno je trgovati ili ulagati u Kini. U međuvremenu, Kina je također podnijela žalbu Svjetskoj trgovinskoj organizaciji zbog najnovijih američkih carina, prema Ministarstvu trgovine.
Podebljani gubitci na burzama
Trumpova administracija prošlog je tjedna najavila sveobuhvatnu novu carinsku politiku i upozorila druge zemlje da ne uzvraćaju na njezine carine. Čini se da su neke nacije, uključujući Japan, voljne pregovarati o carinama, ali isto tako, vidljivo je da je Kina zauzela tvrđi stav.
Na europskim burzama cijene dionica, koje su od jutra u minusu, nakon uvođenja novih kineskih carina potonule su još i više. Paneuropski Stoxx 600 indeks bio je u podne 4 posto u minusu, pri čemu su svi dionički indeksi bili na gubitku, a najviše zdravstveni te naftni i plinski, za 5,7 i 5,5 posot.
Američki terminski indeksi također su potonuli, pri čemu je terminski indeks vezan za Dow Jones oko 13,30 sati bio u minusu za gotovo 700 bodova ili 1,84 posto. Pao je i terminski S&P 500 za 1,72 posto, kao i Nasdaqa, za 1,35 posto, najavljujući tako još jedan dan velikih rasprodaja na dionica na Wall Streetu.
Na Zagrebačkoj burzi Crobex indeksi u minusu su oko 1,5 posto.
De-dolarizacija
Na deviznim tržištima tečaj američke valute potonuo je prema valutama koje se smatraju sigurnima u neizvjesnim vremenima - jenu i švicarskom franku, jer investitore sve više brinu gospodarske posljedice američkih carina, koje su preplašile tržišta dionica.
Analitčari smatraju da najnoviji događaji znatno povećavaju rizik od inflacije. Tečaj dolara stoga je pao 1,05 posto prema jenu, na 144,7 jena, te za 0,9 posto prema franku, na najnižu razinu u zadnjih šest mjeseci od 0,8379 franaka.
'Svjedoci smo istovremenog pada cijena sve američke imovine, uključujući dionice, dolar i tržište obveznica. Ulazimo u neistraženo područje, politika američke administracije potiče trend de-dolarizacije', ustvrdio je George Saravelos, globalni voditelj forex istraživanja u Deutsche Bank.