kriza

Kineski kriptorudari izbjegli u ovu zemlju i izazvali - energetski kolaps

15.11.2021 u 07:53

Bionic
Reading

Kazahstan se suočava s energetskom krizom, ali ne zbog rasta cijena kao drugdje u svijetu

Niske cijene električne energije privukle su mnoge rudare kriptovaluta te oni sada predstavljaju velik teret za opskrbu električnom energijom u zemlji.

Srednjoazijska država s 19 milijuna stanovnika posljednjih mjeseci postala je druga najveća zemlja za rudarenje kriptovaluta nakon Sjedinjenih Država. Glavni razlozi za taj procvat uglavnom su niska cijena struje i masovni dolazak kriptorudara iz Kine, države koja je ove godine zabranila rudarenje kriptovaluta i njihove transakcije.

Prema Reutersu, država još uvijek traži načine da oporezuje i regulira uglavnom neprijavljene tvornice kriptovaluta, većinom u stranom vlasništvu, a zbog procvata ove energetski intenzivne industrije Kazahstan mora uvoziti električnu energiju.

Kazahstanske vlasti namjeravaju se prvo pozabaviti neregistriranim kriptorudarima, za koje se procjenjuje da troše dvostruko više energije od registriranih. Zamjenik ministra energetike Murat Zurebekov najavio je da bi direktiva mogla biti pripremljena do kraja godine, jer rješenje tog pitanja ne treba odgađati.

Bitcoin
  • Bitcoin
  • Bitcoin
  • Bitcoin, kriptovalute
  • Bitcoin
  • Bitcoin
    +2
Bitcoin Izvor: Profimedia / Autor: Backyard Productions / Alamy / Alamy / Profimedia

Iako zamjenik ministra nije rekao kako će otkriti neprijavljene kriptorudare, koji često rade u podzemnim prostorima ili napuštenim tvornicama, prema neimenovanim izvorima, u njihovu bi otkrivanju mogli pomoći sateliti i termički senzori.

Prema podacima ministarstva energetike, neregistrirani kriptorudari troše dvostruko više električne energije od registriranih, a ukupno se na rudarenje kriptovaluta troši osam posto sve električne energije proizvedene u Kazahstanu.

Umjetne cijene

Kako bi kontrolirala inflaciju, vlada se ne želi miješati u cijene struje koju umjetno drži na niskoj razini, što vješto iskorištavaju kriptovalute.

Električna energija koja pokreće rudarenje kriptovalute uglavnom dolazi iz termoelektrana na ugljen iz mnogih ugljenokopa, što je dodatna glavobolja nadležnima u tranziciji na dekarbonizaciju gospodarstva i prelasku na obnovljive izvore energije.

Neki kriptorudari zagovaraju potrošnju novca na ulaganja u zelenu energiju umjesto plaćanja poreza.

'Kazahstan ima priliku razviti svoju električnu mrežu na račun drugih i istovremeno zaraditi nešto više', zaključuje Yedige Davletgaliyev, inženjer u Blockchairu.