RASPLIĆE SE MREŽA

Koja je tajna veza Ante Ramljaka, Marice Vidaković i braće Pivac?

26.05.2017 u 12:27

Bionic
Reading

Vladin povjerenik za Agrokor Ante Ramljak našao se pred ultimatumom grupe Agrokorovih dobavljača predvođenih prokuristicom Kraša Maricom Vidaković. Tportal otkriva kako je Ramljak, neposredno prije nego što je preuzeo Agrokor bio zaposlenik konzultanske tvrtke koja je do ožujka ove godine savjetovala Kraš

Tportalovi izvori tvrde kako je Ramljak prošle godine savjetovao Upravu Kraša kako se obraniti od agresivnih dioničara tj. od braće Pivac. Ova informacija baca novo svjetlo na složene odnose Agrokora i njegovih dobavljača i odluke koje će se donijeti, s obzirom na to da je Ramljak mjesec dana prije nego što je preuzeo upravljanje koncernom, bio savjetnik Kraša. 

Naime, Mesna industrije braće Pivac nakon što je dulje na Zagrebačkoj burzi kupovala dionice Kraša, lani je preskočila prag od 20 posto vlasništva u toj kompaniji. 'Kako bi i spriječila potencijalno preuzimanje, kompanija je tada, uz Ramljakovo posredništvo, kupila 6,8 posto dionica od Kapitalnog fonda s namjerom da ih distribuira radnicima kroz ESOP program’, tvrdi tportalov izvor.

Upitali smo Kraš je li ih Ramljak savjetovao kako se obraniti od braće Pivac, na što su nam rekli kako je Kraš bio 'u poslovnom odnosu s tvrtkom Texo Management, a ugovor o poslovnoj suradnji sklopili su Uprava Kraša i direktor Texo Managementa. Gospodin Ramljak bio je zaposlenik te tvrtke'. Direktor Texo Managementa je Tomislav Matić, a toj su tvrtki, prema podacima Sudskog registra, 2015. pripojeni Quaestus Partneri, kojima su upravljali Matić i Borislav Škegro.

Valjda podsjetiti kako su izvori tportala rekli da se ministrica gospodarstva Martina Dalić pri izradi lex Agrokora savjetovala i s Ramljakom, Matićem i Škegrom koje međusobno povezuju trenutačni ili prijašnji poslovni odnosi s Quaestusom. U Ministarstvu gospodarstva savjetovanje s Ramljakom, Matićem ili Škegrom nisu nam ni potvrdili ni demantirali.

Iz Agrokora pak za tportal potvrđuju kako je Ramljak, prije nego što je preuzeo dužnost izvanrednog povjerenika bio zaposlenik Texo Managementa te da je bio ‘uključen u savjetovanje i rad na projektima za više kompanija u Hrvatskoj i inozemstvu. Između ostalih, Texo Management je imao ugovor i s Krašem za savjetovanje u strateškim i razvojnim pitanjima. Suradnja Texo Managementa s Krašem počela je u svibnju 2014. godine i nije bila kontinuirana već projektne prirode, a završila je u potpunosti u ožujku ove godine s istekom zadnjeg ugovora.’

Što se detalja angažmana Texo Managementa u Krašu tiče, iz najveće domaće konditorske kompanije dodaju kako se on 'odnosio na savjetovanje i sudjelovanje u pregovorima s potencijalnim investitorima i financijskim institucijama, predlaganje i pomoć u odabiru i koordinaciji s drugim savjetnicima (revizori, porezni i financijski savjetnici), te otvaranje mogućnosti rada i plasmana proizvoda na novim izvoznim tržištima i pronalaženje novih kupaca na njima'.

Tportalovi izvori tvrde da bitka za prevlast nad najvećom hrvatskom konditorskom tvrtkom već duže traje. Kraš je jedna od rijetkih velikih kompanija koje su zadržale radničko dioničarstvo kao dominantan vlasnički model. Međutim, iako kontroliraju kompaniju, radnici s menadžmentom nakon privatizacije nikad nisu stekli natpolovični udjel u vlasništvu.

Stoga je najveći hrvatski proizvođač slastica uvijek figurirao kao moguća meta preuzimanja. Iako je relativno visoka cijena dionica na burzi odvraćala potencijalne kupce, jedan neugodni dioničar ipak je godinama uporno povećavao svoj udjel.

Riječ je Mesnoj industriji Braća Pivac, jednom od najvećih proizvođača i uvoznika mesa i mesnih prerađevina u Hrvatskoj.

Dioničarska bitka zahuktala se tijekom prošle godine kada su Pivci preskočili prag od 20 posto vlasništva. Kako bi i spriječila potencijalno preuzimanje, kompanija je tada, uz Ramljakovo posredništvo, kupila 6,8 posto dionica od Kapitalnog fonda s namjerom da ih distribuira radnicima kroz ESOP program.

Međutim, to nije omelo braću Pivac. S obzirom na to da je na tržištu ostalo dovoljno slobodnih dionica (Zagrebačka burza procjenjuje da je 'free float' 50 posto), vrgorački mesari nastavili su skupljati dionice te trenutno drže 23,11 posto Kraša. Na drugom mjestu s 19,76 posto je tvrtka Kraš - Esop d.o.o. preko koje radnici ostvaruju prava otkupa dionica, a u tvrtkinom trezoru je 5,42 posto vlastitih dionica.

Među prvih deset dioničara je i član Uprave Darko Radišić s udjelom od 0,71 posto, a može se pretpostaviti da menadžeri drže još koji postotak dionica.

U Krašu su uvijek isticali da braću Pivac vide kao prijateljske investitore, a iz Pivca su poručivali da 'dionice Kraša kupuju isključivo radi procjene da je riječ o dobrom ulaganju', ne želeći potvrditi špekulacije da su zainteresirani za preuzimanje.

Inače, obiteljska firma iz Vrgorca posljednjih godina doživjela je pravi procvat. Uz ekspanziju matične tvrtke, mesni biznis braća Pivac proširila su preuzimanjem Dalmessa iz Klisa, karlovačke mesne industrije (PPK) i čakovečke Vajde. Prije dvadesetak godina krenuli su i s ulaganjima u hotelski biznis kupnjom Hotela Miramare u Makarskoj, a danas raspolažu s još tri hotela i jednim hostelom na makarskom i dubrovačkom području.

Ako odluče objaviti javnu ponudu za Kraš (u slučaju prelaska praga od 25 posto to će morati učiniti po sili zakona), teško da će se menadžeri i radnici moći oduprijeti preuzimanju. Za dodatnih 75 posto braći Pivac potrebno je oko 550 milijuna kuna (prema trenutnim tržišnim cijenama dionica), a za natpolovični udjel u vlasništvu treba im manje od 200 milijuna kuna.

Nema sumnje da su moćni mesari iz Vrgorca sposobni za takav zalogaj s obzirom na financijsku snagu. Pitanje je samo hoće li jednog dana dobiti zeleno svjetlo iz Kraša ili će krenuti u neprijateljsko preuzimanje.

  • +5
Dobavljači Agrokora dolaze na sastanak s Vladinim povjerenikom Izvor: Pixsell / Autor: Jurica Galoic/PIXSELL