Nakon dugotrajne blokade računa RIZ Odašiljača, još jedne posrnule kompanije u državnom vlasništvu, Financijska agencija je u utorak pokrenula stečajni postupak
Kompanija koja se bavi proizvodnjom odašiljača i brojila za mjerenje električne energije već godinama gomila gubitke i bilo je samo pitanje vremena kada će doživjeti neslavni kraj. Prema jučer objavljenom financijskom izvješću, lani je poslovala s gubitkom od 9,76 milijuna kuna, dok je 2017. minus iznosio 4,6 milijuna kuna.
U izvješću se navodi da se tvrtka suočila s nelikvidnosti zbog prolongiranja isporuka na programu odašiljača uslijed poteškoća pri nabavci komponenata u rokovima zadanim po projektima.
Poslovni problemi kulminirali su u četvrtom tromjesečju, kada je došlo do blokade računa koja neprekidno traje već četiri mjeseca.
RIZ Odašiljači imaju 107 zaposlenih, a većinski vlasnik je država, odnosno Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), koji ima 55,05 posto dionica.
Kompanija koja je u sedamdeset godina postojanja proizvela i instalirala više od 1000 odašiljača velikih snaga u više od 50 zemalja širom svijeta mogla bi izbjeći stečaj ako se realizira odluka skupštine dioničara o prodaji atraktivnog zemljišta u zagrebačkom Maksimiru te preseljenja proizvodnje na drugu lokaciju.
U medijima se nedavno pojavila informacija kako za zemljište postoji interes ozbiljnog kupca, a spominje se iznos od 80 milijuna kuna. Prodajom nekretnina kupilo bi se vrijeme za nastavak poslovanja, ali bez temeljitog restrukturiranja RIZ Odašiljači dugoročno nemaju šanse za opstanak.
Odgovornost za opstanak RIZ Odašiljača sada je u rukama države, koja bi hitno trebala donijeti strateške odluke o budućnosti kompanije.
Međutim, što CERP i Ministarstvo državne imovine planiraju poduzeti u pogledu izbjegavanja stečaja, nismo uspjeli doznati jer nam do zaključenja članka nisu odgovorili na upit o planiranim potezima.