UKIDANJE 2. MIROVINSKOG STUPA

Kovačević: Vlada potencira generacijski sukob

12.02.2009 u 12:00

Bionic
Reading

Izjava premijera Sanadera da se drugi mirovinski stup pokazao kao promašaj te da bi država mogla preuzeti brigu o njemu snažno je uzburkala domaću javnost

Umjesto konkretnih antirecesijskih mjera, jučer je lansirana ideja o reformi drugog mirovinskog stupa, na način da bi se građani sami izjasnili žele li ostati u drugom mirovinskom stupu ili će svoj do sada ušteđeni novac prebaciti državi i tako ostvariti pravo na mirovinu po istim uvjetima kao i građani koji štede samo u prvom mirovinskom stupu.

Sanaderova najava uslijedila je nakon što su je stranka umirovljenika HSU zatražila od Vlade obeštećenje prvih 300 umirovljenika, koji su otišle u prijevremenu mirovinu na temelju prvoga i drugoga mirovinskog stupa, zbog čega su im mirovine znatno niže nego što bi bile da su ostali u prvome stupu. Razlike nadmašuju i 800 kuna.

HSU je zato predložio da se svi oštećeni umirovljenici, a njih je 130.000 (onih koji su pri upisu u drugi stup 2002. godine bili stariji od 45 godina) ponovno prevedu u prvi stup zajedno s ušteđevinom iz drugog stupa te da im se omogući pravo na dodatak uz mirovinu. Naime, svi oni koji su ušli u drugi stup ostali su bez dodataka na mirovine od četiri do 27 posto, ovisno o godini odlaska u mirovinu.

Obvezni mirovinski fondovi raspolažu sa 22,6 milijardi kuna imovine, od čega je u domaćim dionicama dvije i pol milijarde kuna, a čak 16 milijardi, znači više od polovice imovine u državnim obveznicama. Povlačenje ove imovine, koju bi Vlada mogla iskoristiti za krpanje proračuna izazvalo bi snažan poremećaj na tržištu kapitala, pogotovo ako bi se to trebalo učiniti u kratkom roku. Ako bi se povukla imovina samo 'oštećenih' 130.000 ljudi, to bi iznosilo oko dvije milijarde kuna.

Dragan Kovačević, nekadašnji ravnatelj Hagene i glavni ekonomski strateg HNS-a misli da Vlada uništava ne samo sadašnjost nego i budućnost ovog društva.

'Treba naglasiti ulogu ministra Šukera, koji je svojim oskudnim znanjem postao prilično arogantan i bahat i bez ikakvih argumenata predlaže Vladi ovakvu samouništavajuću politiku.'

U razgovoru za tportal.hr Kovačević kaže da Vlada ovime potencira generacijski sukob onih koji su u mirovini i mladih koji moraju sami zaraditi svoju imovinu. 'Mirovine iz prvog stupa su političke, jer Vlada odlučuje kakve će i kolike biti, a iz drugog su ekonomske.'

Prema Kovačeviću, mirovine su ovim 'oštećenima' niske jer su oni kratko i malo uplaćivali, ali problem vidi u tome što su ljudi koji su ušli u drugi stup, Vladinom odlukom ostali bez dodataka na mirovinu iz prvog stupa.

Iako to danas nije bila tema na Saboru, eventualna mirovinska reforma ni tamo nije prošla bez reakcije.

IDS-ovac Damir Kajin tako je izjavio da se drugi mirovinski stup pokazao kao velika obmana. 'Ja ću se prvi ispisati i vratiti u prvi stup. Jedino rješenje bilo bi ili povećati broj zaposlenih u RH, što je nemoguće, ili povećati izdvajanja', smatra Kajin.

Prema Dragutinu Lesaru, nezavisnom zastupniku, premijerova izjava o ukidanju drugog stupa mirovinskog osiguranja nije ništa drugo nego javno priznanje propusta njegove vlade, posebno zato što nije osnovan garancijski fond koji bi jamčio minimalni prinos propisan zakonom.