NOVI STEČAJNI ZAKON

Linić: U predstečajnim postupcima odbačeno je 5.500 predmeta

05.11.2014 u 08:41

Bionic
Reading

Novi Stečajni zakon trebao bi regulirati predstečajne nagodbe i olakšati malim vjerovnicima da se naplate. U emisiji HRT-a Otvoreno o tome su govorili pomoćnica ministra pravosuđa Renata Duka, nezavisni saborski zastupnik Slavko Linić, odvjetnik i stečajni upravitelj Ivan Rude i predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš

'Stečaj bi trebao biti novi početak za mnoge gospodarske tvrtke koje imaju realnu šansu da nastave raditi. Stečaj bi trebalo biti brzo restrukturiranje koje se u redovnom poslovanju nije uspjelo učiniti, to bi trebalo učiniti u stečaju. Ono što se nažalost događalo u stečajevima, ne u svima, ali u većini, je da ta tvrtka bude otkupljena od pojedinaca, a onda manje više te djelatnosti nema više', kazao je Jakuš.


'Evidentno je da su predstečajne nagodbe pokazale pozitivne karakteristike i pozitivne aktivnosti. To je dogovor dužnika sa svojim vjerovnicima pred sudom. Smatram da ugradnjom predstečajnih postupaka odnosno mogućnost da se pred sudom dužnik dogovori s vjerovnicima je nešto što znači veća mogućnost nastavka djelatnosti. Loše je da se u predstečajnim postupcima 5500 predmeta odbačeno. Nisu otvoreni stečajevi. Da su otvoreni stečajevi mi bi danas imali puno kvalitetnije odnose vezano za plaćanja, za nelikvidnost, a to znači manje ugroženih radnih mjesta', izjavio je Linić.

'Najveći problem stečaja je da se oni prekasno pokreću. Pokreću se u fazi kada je dužnik već prezadužen, kada u vrlo rijetkim situacijama postji mogućnost da se on oporavi. Stečaj se mora otvoriti ranije. Drugi je problem da kada stečaj počne on predugo traje te bi se novim stečajnim zakonom ta dva problema uklonila. Po prijedlogu novog stečajnog zakona, ako poslovni subjekt bude u blokadi 120 dana, Fina je dužna pokrenuti prijedlog za otvaranje stečajnog postupka. Predstečajne su nagodbe moguće u ranijoj fazi kad postoji prijeteća nesposobnost za plaćanja da se obrati sudu i preko njega nastoji oporaviti poslovanje', rekla je Duka.

'U sustavu aktualnog zakona treba obavezno izbaciti odredbu da se zabranjuje djelatnost nakon otvaranja stečaja. To znači da kad se otvori stečaj da konkretna firma osim nekih završnih minornih poslova ne smije nastaviti djelatnost, Ovaj zakon ozbiljna država ne radi. Zakon ima cijeli paket dopuna i izmjena. To je sada lagano zamrsilo što je prije, što je kasnije. Zadnja novotarija je zabrana vjerovnicima da oni odluče da se nastavi djelatnost stečajnog dužnika. To je van zakona, van Ustava i van pameti. Nadam se da je to sada izbačeno', smatra Rude.

Izbačeno je, potvrdila je Renata Duka.