novac na sunce

Litra benzina u mjesec dana poskupila skoro za kunu, a u idućim mjesecima cijene mogu ići samo u jednom smjeru

26.05.2020 u 22:02

Bionic
Reading

Cijene goriva na domaćim benzinskim crpkama od utorka znatno su više. Prema informacijama portala cijenegoriva.info, došlo je do poskupljenja goriva u Hrvatskoj četvrti tjedan zaredom, pri čemu je litra eurosupera 95 poskupjela 35 lipa i sada se kreće oko 8,52 kune. Cijena eurodizela u utorak je porasla 30 lipa po litri i sada se kreće oko 8,14 kuna, što joj je najviša cijena od kraja ožujka. Litra plina poskupila je 20 lipa i sada se kreće oko četiri kune

U proteklih mjesec dana, obilježenih globalnim popuštanjima mjera protiv pandemije koronavirusa i oporavkom cijena sirove nafte, litra benzina u Hrvatskoj poskupjela je nemalih 82 lipe po litri, što znači da je prosječan spremnik od 50 litara skuplji 41 kunu više nego krajem travnja.

Litra dizela u istom razdoblju poskupila je 67 lipa, čime je spremnik od 50 litara skuplji 33,5 kuna, dok je litra plina skuplja 38 lipa, a spremnik plina skuplji je ukupno 19 kuna, otkriva portal cijenegoriva.info.

Kratka era cijena goriva kakve su bile početkom 2000-ih godina brzo je završila uslijed povratka brojnih građana na posao i oživljavanja ekonomske aktivnosti nakon gotovo potpune paralize tijekom karantene u ožujku, travnju i početkom svibnja.

Na londonskom tržištu cijene sirove nafte samo prošli tjedan porasle su osam posto, na 35 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 13 posto te je sada na 33 dolara. U proteklih mjesec dana cijena nafte u SAD-u porasla je za gotovo 200 posto, nakon što je, valja podsjetiti, u jednom trgovačkom danu njena cijena pala u minus, drugim riječima vlasnici nafte plaćali su za to da im se crno zlato skine s grbače.

  • +7
Svjetske burze i koronavirus Izvor: EPA / Autor: YONHAP

No ta su kretanja specifična za američko tržište, na kojem su rekordno visoka proizvodnja i uvoz uz rekordno nisku potražnju napunili skoro sva naftna skladišta u zemlji i uzrokovali 'naftnu koronu', kao što je to opisao stručnjak Davor Štern.

Kao što su naši naftaši i ranije previđali, jednom kada je cijena litre benzina zaronila ispod osam kuna, novog prostora za pad nije bilo. Cijena litre goriva naime formira se tako da se osim samog troška vađenja, rafiniranja i transporta u nju ugrađuje poveći dio trošarina, a ovisi i o tečaju kune i američkog dolara.

Cijene goriva od ponoći su znatno više Izvor: Cropix / Autor: Željko Hajdinjak

U litri goriva koje točite u svoj auto udio ima nabavna cijena, marža, trošarina i PDV. Pritom, primjerice u slučaju benzina, oko 60 posto cijene odlazi državi kroz PDV i trošarine, dok se s preostalih 40 posto pokriva nabavna cijena i zarada tvrtke koja prodaje gorivo. Kada se cijena goriva poveća za 20 lipa, tih 20 lipa se u istom omjeru distribuira državi i trgovcu.