Vodeći hrvatski proizvođači i prerađivači mesa u prošloj godini slabije su poslovali nego u 2022. godini. Rast prodaje je usporio, a mnogima je osjetno smanjena profitabilnost
Hrvatski proizvođači mesa i mesnih proizvoda čine gotovo četvrtinu udjela u prihodu cijele prehrambene industrije. U sektoru mesne industrije posluje oko 300 tvrtki od čega su većima mali i mikro poduzetnici. Većinu tržišta drži deset većih proizvođača koje predvodi Mesna industrija Braće Pivac.
Deset najvećih kompanija lani je ostvarilo 1,55 milijardi eura ukupnih prihoda, što je 11,1 posto više nego 2022. godine. Unatoč solidnom postignuću, rast prihoda je bio osjetno sporiji nego godinu ranije kada je iznosio gotovo 30 posto. Najvećim dijelom je to posljedica usporavanja inflacije.
S druge strane, rast troškova poslovanja negativno je utjecao na profitabilnost. Deset najvećih ostvarilo je dobit od 32,7 milijuna eura, što je za 7,3 milijuna ili 10 milijuna ili 18,25 posto manje nego prethodne godine.
Proizvođači koji se bave primarno proizvodnjom i preradom mesa peradi zabilježili su znatno bolje rezultate od prerađivača drugih vrsta mesa.
Vodeće mjesto i dalje drži grupacija Braće Pivac čije tri kompanije u (Mesna industrija Braća Pivac, PPK i Vajda) ostvaruju 46,5 posto prihoda 10 najvećih.
Od tri sastavnice Grupe Pivac lani je najbolje poslovao karlovački PPK s rastom prihoda od gotovo 18 posto na 289 milijuna eura i povećanje dobiti za 50%, na 12,9 milijuna eura.
Glavni konkurent Braći Pivac je PIK Vrbovec, koji posluje u sastavu Fortenove. Vrbovečka mesna industrija bilježi nešto sporiji rast prihoda i negativan financijski rezultat. Gubitak je iznosio čak 5,7 milijuna ura što je posljedica snažnog rasta materijalnih troškova i visokih financijskih rashoda.
Veliki pad profitabilnosti bilježi i Gavrilović, koji drži petu poziciju na listi top 10. Petrinjskoj tvrtki lani su prihodi porasli za 9,8 posto, na 103,6 milijuna eura, a dobit joj je gotovo potpuno iščeznula.
Znatno povoljnije trendove bilježe proizvođači mesa peradi i peradarskih prerađevina od stalih mesnih prerađivača. Vodeća u segmentu peradarstva je varaždinska Koka, koja je prošle godine ostvarila rast dobiti za 159 posto na 8,6 milijuna eura.
Osjetan skok dobiti bilježe i peradarske tvrtke Perutnina Ptuj, Valipile i Vindon.
Na začelju liste je Mesna industrija Ravlić s osjetnim padom prihoda i povećanjem gubitka. Veliki u poslovanju ove obiteljske tvrtke s dugom tradicijom nedavno su rezultirali pokretanjem predstečajnog postupka.
Prosječna neto plaća u najvećim tvrtkama za proizvodnju i preradu mesa lani se kretala oko 870 eura, pri čemu su najbolje plaćeni bili radnici u Mesnoj industriji Braća Pivac s prosjekom 977 eura. Najniža primanja, u prosjeku 698 eura, imali su zaposleni u Mesnoj industriji Ravlić.
Napominjemo da u analizu nisu uključena dva velika proizvođača i prerađivača mesa i mesnih proizvoda – Podravka i Belje. To je zato što ovim kompanijama proizvodnja mesa mesnih prerađevina nije pretežna djelatnost pa stoga dostupni podaci o prihodima i dobiti nisu usporedivi.