dobro poslovanje

Mirovinski fondovi povećali prinose: Otkrivamo tko je najviše profitirao

19.12.2024 u 11:38

Bionic
Reading

Obvezni mirovinski fondovi su u prvih 11 mjeseci ove godine ostvarili značajne prinose, izvijestila je HANFA. Pritom su najbolje prošli članovi fondova u kategoriji A. Što se, pak, tiče dobrovoljnih mirovinskih fondova, pojedini članovi mogu računati na prinose od čak 12,4 posto

Članovi Savjeta Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) na svojoj su posljednjoj ovogodišnjoj sjednici dali svoj osvrt na rast vrijednosti i imovine gotovo svih investicijskih fondova. To se odnosi i na mirovinske fondove koji su tijekom ove godine imali pozitivne prinose.

Tako su, izvijestili su iz HANFA-e, u prvih 11 mjeseci ove godine najveći prinos ostvarili fondovi kategorije A, u iznosu od 11,35 posto. Riječ je o kategoriji obveznih mirovinskih fondova s nešto rizičnijim ulaganjima. Ona se preporuča onima koji su tek ušli u svijet rada, a u njoj mogu sudjelovati svi kojima je ostalo najmanje 10 godina do mirovine.

Prinosi u nešto umjerenijoj kategoriji B su iznosili 9,76 posto, dok je kategorija C, koja je vrlo konzervativna, zbog čega jamči stabilne prinose članovima kojima je ostalo najviše pet godina do mirovine, zabilježila svega 3,41 posto prinosa.

Visoki prinosi u obveznim fondovima

No, HANFA je u svom mjesečnom izvješću dala nešto detaljniji pregled stanja u obveznim, ali i dobrovoljnim mirovinskim fondovima.

Tako su na kraju studenog nominalni mjesečni prinosi u kategorijama A i B iznosili 1,5 posto, dok su u kategoriji C oni bili 0,4 posto. Godišnji prinosi, odnosno prinosi u usporedbi sa studenim prošle godine bili su 13 posto viši u kategoriji A, 9,3 posto u kategoriji B te 3,2 posto za kategoriju C.

Od ukupno 2.327.961 članova obveznih mirovinskih fondova, u kategoriji A se krajem studenog nalazilo njih 18,1 posto, u kategoriji B 77,8 posto i u kategoriji C 4,1 posto. Oni su tijekom studenog uplatili ukupno 131 milijun eura doprinosa. Istovremeno, u studenom je isplaćeno 47,5 milijuna eura članovima koji su zatvorili svoje osobne račune.

Neto imovina OMF-ova je krajem studenog iznosila 23,1 milijardu eura, što je gotovo 400 milijuna eura više nego krajem listopada. Obveznička ulaganja su tijekom prošlog mjeseca iznosila 14 milijardi eura, a dionička 5,3 milijarde eura. Ulaganja u investicijske fondove su iznosila 2,4 milijarde eura, a novac i depoziti pohranjeni u fondovima vrijedili su 886,1 milijun eura.

Više uplata u dobrovoljne fondove

Što se tiče dobrovoljnih mirovinskih fondova, ukupne uplate 463.365 članova iznosile su 12,3 milijuna eura. Riječ je o povećanju za 21 posto u odnosu na listopad, što je motivirano isplatom državnih poticajnih sredstava u iznosu do 99,54 eura za uplaćenih najviše 663,61 euro u kalendarskoj godini. S druge strane, ukupne su isplate iznosile 4,4 milijuna eura, a 75 posto ih je realizirano zbog umirovljenja.

Neto imovina dobrovoljnih mirovinskih fondova je iznosila 1,4 milijarde eura. Prinosi na mjesečnoj razini su se kretali od 0,4 do 1,5 posto, a na godišnjoj razini od 3,9 pa do čak 15,4 posto. Prinosi od početka godine su rasli između 3,1 i 12,4 posto.

Dobrovoljni mirovinski fondovi su tijekom studenog 55,4 posto svojih ulaganja usmjerili prema obveznicama, 25,5 posto prema dionicama te 10,5 posto prema investicijskim fondovima.