EU i Mercosur

Nakon 25 godina pregovora pao dogovor: Ovo je prekretnica, ključno je 'bijelo zlato'

10.12.2024 u 15:37

Bionic
Reading

Europska unija postigla je povijesni trgovinski sporazum sa zemljama iz skupine Mercosur – Brazilom, Argentinom, Paragvajem, Urugvajem i Bolivijom – nakon 25 godina intenzivnih pregovora. Sporazum, koji još moraju ratificirati zemlje članice EU-a, otvara vrata stvaranju jedne od najvećih zona slobodne trgovine na svijetu. Obuhvatit će više od 700 milijuna ljudi te predstavljati približno 20 posto globalnog bruto domaćeg proizvoda. Međutim strateška važnost litija, ključnog resursa za europsku zelenu tranziciju, ističe se kao središnja točka tog sporazuma

Latinska Amerika, predvođena Čileom i Argentinom, osigurava 35 posto svjetske opskrbe litijem i posjeduje više od polovice globalnih rezervi. Ovaj metal, često nazivan 'bijelim zlatom', neophodan je za proizvodnju baterija za električna vozila, pametne telefone i prijenosna računala. EU, trenutačno izrazito ovisan o kineskim sirovinama, u litiju vidi ključnu priliku za diversifikaciju opskrbe i smanjenje rizika od prekida lanca nabave.

'Značenje kritičnih sirovina, poput litija, nije bio dovoljno naglašeno u medijskom izvještavanju o sporazumu, iako je upravo to presudno za gospodarsku budućnost Europe', istaknuli su analitičari nizozemske banke ING. Dodali su da će rast potražnje za litijem u Uniji biti golem u nadolazećim godinama, osobito zbog ciljeva zelene tranzicije.

Sporazum koji dijeli Europu

Iako Europska komisija ističe da sporazum donosi win-win situaciju za obje strane, otpor nije izostao. Francuska i Poljska, primjerice, izrazile su zabrinutost zbog mogućih posljedica na europsku poljoprivredu. Sporazum predviđa smanjenje carina na poljoprivredne proizvode iz zemalja Mercosura, što bi moglo pojačati konkurenciju na tržištu EU-a. Europski poljoprivrednici strahuju od preplavljivanja tržišta jeftinijim proizvodima iz Južne Amerike, navodi CNBC.

Unatoč protivljenju, dobio je podršku njemačke industrije. 'Ovo je ogromna prilika za diversifikaciju pristupa ključnim sirovinama poput litija i bakra, a koje su od vitalne važnosti za industrije elektromobilnosti i obnovljivih izvora energije', navela je Federacija njemačkih industrija (BDI).

Geopolitički kontekst i strateška važnost

U pozadini sporazuma kriju se i geopolitičke kalkulacije. Odluka EU-a dolazi u trenutku u kojem Kina ubrzano širi svoj utjecaj u Latinskoj Americi kroz trgovinske i investicijske inicijative. Prema Federicu Steinbergu, stručnjaku Centra za strateške i međunarodne studije, strateški interesi EU-a, uključujući osiguranje sirovina i suočavanje s kineskim utjecajem, igrali su ključnu ulogu u njegovu postizanju.

'Europske tvrtke sada će imati bolji pristup tržištima javne nabave, visokovrijednim uslugama i ključnim sirovinama poput litija. Zauzvrat, EU će smanjiti carine na poljoprivredne proizvode i osigurati 1,8 milijardi eura za zelenu i digitalnu tranziciju zemalja Mercosura', naglasio je Steinberg.

Korak prema održivoj budućnosti

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen opisala je sporazum kao korak prema održivoj budućnosti. 'Ovaj sporazum omogućit će uštedu od četiri milijarde eura godišnje na izvoznim carinama za europske tvrtke, a istovremeno otvara vrata suradnji na zelenoj i digitalnoj tranziciji', izjavila je Von der Leyen.

Dodala je da je Unija odlučna u promicanju trgovine temeljene na pravilima, čak i u vremenu rastuće globalne fragmentacije. Sporazum s Mercosurom šalje jasnu poruku o važnosti multilateralne suradnje u suočavanju s globalnim izazovima.

Rudnik litija Salar de Atacama
  • Rudnik litija Salar de Atacama
  • Rudnik litija Salar de Atacama
  • Rudnik litija Salar de Atacama
  • Rudnik litija Salar de Atacama
Rudnik litija Salar de Atacama u Čileu Izvor: EPA / Autor: ARIEL MARINKOVIC

Budući izazovi

Dok Europska komisija slavi ovaj sporazum kao stratešku pobjedu, njegova ratifikacija u Uniji mogla bi naići na ozbiljne prepreke. Politički otpor i strah od posljedica za europsku poljoprivredu mogli bi usporiti taj proces. Međutim, ako sporazum zaživi, mogao bi označiti prekretnicu u jačanju europskog gospodarstva i njegova globalnog utjecaja.

Za EU ovo nije samo trgovinski sporazum – to je strateška inicijativa koja osigurava ključne resurse potrebne za ostvarivanje ambicioznih ciljeva zelene tranzicije i tehnološke neovisnosti.