Nasljednici čelnika Samsunga Lee Kun-heea, koji je umro u nedjelju, platit će rekordno visok porez na nasljedstvo, izvještava u ponedjeljak korejska agencija Yonhap pozivajući se na porezne izvore
Prema njima, imovina Lee Kun - heea u dionicama iznosi oko 18 bilijuna vona ili 15,9 milijardi dolara, od čega će oko 10 bilijuna vona biti zahvaćeno porezom.
Prema korejskim zakonima, nasljednici mogu podmiriti porez u ratama, do pet godina.
Predsjednik Samsunga Lee Kun-hee umro je u nedjelju u 78. godini u bolnici u Seulu. Bio je teško bolestan nakon što je 2014. pretrpio srčani udar. Iza sebe je ostavio udovicu, sina i dvije kćeri.
Predsjednik grupe Samsung postao je 1987. godine. Forbes ga je 2016. proglasio najbogatijim čovjekom u Južnoj Koreji. Prema procjenama te publikacije, njegovo je bogatstvo netom prije smrti iznosilo 20,9 milijardi dolara.
Lee je pomogao svome ocu Lee Byung-chullu da kompanija koja se u početku bavila proizvodnjom hrane preraste u poslovno carstvo s imovinom vrijednom 375 milijardi dolara i s desecima podružnica čije djelovanje uključuje poslove od elektronike i osiguranja do brodogradnje i građevine.
Lee je pripadao drugoj generaciji vođa te kompanije a svojim nasljednicima ostavio je potencijalno teška pitanja oko sukcesije.
Zasad nije poznato kako će troje djece podijeliti bogatstvo.
"Prošlo je šest godina otkad je Lee hospitaliziran pa ako među djecom postoj konsenzus Samsung će mirno proći sukcesiju, a ako ne postoji mogućnost zavade", rekao je Park Sang-in s Nacionalnog sveučilišta u Seulu.
Njegov sin Jay Y. Lee ima pravne probleme zbog povezanosti s udruživanjem dvije podružnice Samsunga, što mu je omogućilo veću kontrolu nad Samsung Electronicsom.
Mlađi sin proveo je neko vrijeme u zatvoru zbog podmićivanja koje je dovelo do opoziva tadašnje južnokorejske predsjednice Park Geun-hye.
Očekuje ga ponovljeno suđenje dok se u odvojenom postupku našao na optuženičkoj klupi zbog optužbi za računovodstvene prijevare i manipulacije cijenama dionica koje je počelo ovog tjedna.