Njemački Commerzbank najavio je u četvrtak da će ugasiti 3.900 radnih mjesta, uz ambicioznije financijske ciljeve u sklopu ažurirane strategije koja bi trebala učvrstiti njegovu poziciju nakon povećanog vlasničkog udjela talijanskog UniCredita
Većina radnih mjesta trebala bi biti ugašena u Njemačkoj, uz planirani završetak programa do 2028. godine. Commerzbank će istodobno zapošljavati u inozemstvu, što znači da će broj zaposlenih s punim radnim vremenom biti nepromijenjen, stoji u priopćenju.
Uprava pod vodstvom izvršne direktorice Bettine Orlopp mjesecima je prilagođavala strategiju koja će po njezinim riječima otkriti "značajan potencijal vrijednosti" Commerzbanka.
Već su najavili da će im restrukturiranje u ovoj godini donijeti 700 milijuna eura troškova.
Uprava je u četvrtak istodobno podigla ciljanu razinu zacrtane neto dobiti u 2027. godini s 3,6 milijardi na 3,7 milijardi eura. Omjer troškova i prihoda trebao bi u 2027., prema najnovijim procjenama, iznositi 53 posto, i biti niži za jedan postotni bod nego u dosadašnjim planovima.
U 2024. godini prihod njemačkog zajmodavca porastao je za šest posto, na 11,1 milijardu eura, prateći gotovo u stopu povećanje naknada i provizija. Prihod od kamata zadržao se pak na razini 2023. godine.
Talijanska banka UniCredit povećala je krajem prošle godine udio u Commerzbanku na nekih 28 posto, uz opetovanu napomenu da potez treba tumačiti samo kao ulaganje. Zatražili su također od regulatora, Europske središnje banke (ECB), dozvolu za povećanje udjela do 29,9 posto. Ako dosegne 30 posto, UniCredit će morati podnijeti javnu ponudu za preuzimanje.
Izvršna direktorica Commerzbanka upozorila je pak početkom listopada da bi potencijalno UniCreditovo preuzimanje donijelo i značajne rizike, uključujući i slabije kreditiranje malih i srednjih tvrtki.
Integracija dviju banaka bila bi izuzetno teška, ustvrdila je Orlopp za njemački poslovni list Handelsblatt, ukazujući na poteškoće u spajanju Commerzbanka i Dresdner Banka u 2008. godini.
'Ne možemo si priuštiti takav zastoj u današnjem svijetu tehnoloških previranja i vrlo intenzivne konkurencije', naglasila je.