vlasnik zabe

Unicredit grupa lani ostvarila 9,3 milijarde eura neto dobiti

11.02.2025 u 11:37

Bionic
Reading

Talijanska banka Unicredit, vlasnica Zagrebačke banke, u 2024. godini ostvarila je neto dobit od 9,3 milijarde eura, što je 8,1 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavila je u utorak ta bankovna grupacija

Četvrti kvartal 2024. bio je ujedno i 16. zaredom u kojem je ostvaren rast profitabilnosti, pri čemu su bančini neto prihodi u 2024. iznosili 24,2 milijarde eura, uz skok na godišnjoj razini za četiri posto. Od toga, na neto kamatne prihode otpada 14,4 milijarde eura, prihode od naknada 8,1 milijarda eura a prihode od trgovanja 1,74 milijarde eura.

S druge strane, operativni troškovi lani su iznosili 9,4 milijarde eura, što je 0,6 posto manje u odnosu na 2023. godinu.

Podsjetimo, dan ranije Zagrebačka banka (Zaba), članica Unicredit grupe ostvarila je u 2024. godini dobit nakon oporezivanja od 450 milijuna eura, što je na istoj razini u odnosu na 2023. godinu. Zabini poslovni prihodi lani su iznosili 809 milijuna eura, što je rast za 22 milijuna eura ili 2,8 posto u odnosu na 2023. godinu.

Po riječima izvršnog direktora Unicredita Andrea Orcele, UniCredit će vratiti 9 milijardi eura dioničarima kroz otkup dionica i isplatu dividendi iz svoje dobiti 2024. godine.

'Prije tri godine najavili smo UniCredit Unlocked s financijskim ciljevima za koje su mnogi rekli da su preambiciozni. Sada smo premašili sve te ciljeve, nadmašivši sve metrike uključujući profitabilnost i ciljeve distribucije te ulazimo u sljedeću fazu naše strategije. U ovoj fazi ćemo ubrzati svoj rast, težeći daljnjem povećanju jaza s našim konkurentima. Završili smo 2024. sa snažnim četvrtim tromjesečjem, okrunivši 16 kvartala kvalitetnog profitabilnog rast. Namjeravamo povećati naše distribucije na 9 milijardi eura dioničarima za 2024., za što čekamo odobrenja. Kao dodatni dokaz naše velikodušne politike distribucije, povećavamo novčanu dividendu na 50 posto neto dobiti od 2025.', kazao je Orcela predstavljajući poslovne rezultate za 2024.

Pod okriljem izvršnog direktora Orcela, UniCredit je krenuo s agresivnom strategijom širenja, stekavši u njemačkoj Commerzbank udjel od 28 posto, a dao je i ponudu za sve dionice manje talijanske banke, Banco BPM. Ranije ovog mjeseca, banka je objavila da je preuzela 4,1 posto udjela u talijanskom osiguravatelju Generaliju.