Rad na daljinu nakon pandemije i lockdowna ispraznio je njemačke urede, pokazalo je nedavno istraživanje Instituta ifo, prema kojem 12,3 stolova u tvrtkama nije iskorišteno. To je trostruko više nego u razdoblju prije pandemije te je 2019. neiskorištenih prostora bilo samo 4,6 posto. 'Drugim riječima, postotak neiskorištenih radnih stolova u uredima otprilike se utrostručio', kaže Simon Krause iz Instituta Ifo
U sektoru usluga udio neiskorištenih radnih stolova porastao je sa 6,2 na 16,8 posto. U proizvodnji je porastao s 3,1 posto u 2019. na 9,6 posto.
Povećanje je ograničeno u trgovini (s 3,2 posto na 5,8 posto) i građevinarstvu (s 1,7 posto na 2,5 posto). Uredi su prazni u IT-u, oglašavanju i istraživanju tržišta, poslovnom savjetovanju i farmaceutskoj industriji.
'Otprilike četvrtina zaposlenika redovito radi od kuće. Neke tvrtke pretvaraju prazne urede u coworking prostore za više interakcije uživo tijekom uredskih dana. Drugi smanjuju potrebe za prostorom da ne bi rasipali novac na neiskorištene urede.
To bi moglo imati posljedice na tržište nekretnina, a ono je ionako pod pritiskom viših kamata i troškova izgradnje. Štoviše, smanjenje korištenja ureda posebno snažno pogađa središta gradova. Ondje se nalazi natprosječno velik broj ureda, a trgovine u tim područjima trpe nižu maloprodaju zbog rada na daljinu', kaže Krause te dodaje da otprilike četvrtina zaposlenika redovito radi od kuće.