Ekonomist Paul Krugman, dobitnik Nobelove nagrade, dao je zlokobno upozorenje za nestabilno tržište kriptovaluta, uspoređujući trenutno stanje s krahom hipotekarnih kredita krajem 2000-ih
Autor niza knjiga, bivši predavač na najprestižnijim američkim sveučilištima poput Princetona i MIT-a, redovito objavljuje svoje komentare u New York Timesu.
U zadnjem članku Krugman je upozorio da 'vidi neugodne paralele' između kriptovaluta i pada američkog subprime kreditnog tržišta, što je dovelo do kolapsa američkog stambenog tržišta i pokrenulo globalnu financijsku krizu 2007.-2008.
'Vidim uznemirujuće odjeke pada subprimea prije 15 godina', kaže Krugman u članku.
Subprime kriza bila je rezultat toga što su banke davale zajmove osobama s niskim dohocima i niskim bonitetom u vrijeme u kojem su kamatne stope bile niske, a cijene kuća rasle. Nakon što je tržište postalo zasićeno cijene su počele padati, a istodobno sve više i više dužnika nije bilo u stanju podmiriti obaveze kredita: djelomično zbog rasta kamatne stope i dijelom zbog manjka prihoda. S obzirom na preprodaje kredita bankama u cijelom svijetu, kriza se proširila i postala globalna financijska kriza.
Krugman tvrdi da se investitorima u kripto na sličan način prodaju špekulativni financijski proizvodi bez istinskog razumijevanja rizika. On inače nije zaljubljenik u kriptovalute te ih je jednom usporedio s Ponzijevom shemom.
'Mnogi zajmoprimci nisu razumjeli u što se upuštaju, slično kao i s kriptovalutama', napisao je Krugman u New York Timesu.
Nobelovac nije uvjeren u to da kriptovalute predstavljaju sustavni rizik jer 'brojke nisu dovoljno velike za to'. Prema podacima CoinGecka, cijelo kriptotržište vrijedi otprilike 1,7 bilijuna dolara.
Bitcoin i druge digitalne valute naglo su pale posljednjih tjedana. Na vrhuncu je tržište kriptovaluta vrijedilo ukupno tri trilijuna dolara.