KREĆE RESTRUKTURIRANJE

Otvorena predstečajna nagodba nad Varteksom

05.02.2013 u 15:59

Bionic
Reading

Nagodbeno vijeće Financijske agencije otvorilo je u srijedu postupak predstečajne nagodbe nad varaždinskom tekstilnom industrijom koja zapošljava oko 2.100 ljudi te je pozvalo njegove dužnike da ispune bez odgode svoje dospjele obveze. Isto tako pozvalo je Varteksove vjerovnike, izuzev onih s prioritetnim tražbinama, da u roku od 30 dana prijave svoje tražbine, a u istom roku razlučni vjerovnici trebaju obavijestiti o svojim pravima, odnosno pravnoj osnovi razlučnog i izlučnog prava te dijelu imovine dužnika na koju se odnosi njihovo razlučno, odnosno izlučno pravo. Prvo ročište zakazano je za 19. ožujka u 10 sati u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma

Prijedlog za predstečajnu nagodbu Varteks je podnio 20. studenog prošle godine. Postupak bi zacijelo bio i prije otvoren da je dostavljena sva zakonom utvrđena dokumentacija, kao što je izvještaj o poslovanju, plan restrukturiranja te revizorsko izvješće. Iz te dokumentacije, koju je Nagodbeno vijeće dobilo krajem siječnja, vidljiva je sva složena situacija u kojoj se nalazi Varteks i rješenja koja za to osmislilo poslovodstvo.

U prvih devet mjeseci prošle godine, prema nekonsolidiranom financijskom izvješću, Varteks je ostvario gubitak od 86 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju lani iznosio 60 milijuna. Prihodi od prodaje pali su na 174 milijuna kuna, dok su u istom razdoblju 2011. iznosili 296 milijuna. Dugoročne obveze tvrtke s temeljnim kapitalom od 96 milijuna kuna i dugotrajnom imovinom od 790 milijuna smanjene su sa 204 na 172 milijuna kuna, ali su kratkoročne povećane sa 413 na 483 milijuna kuna. Ukupan dug Grupe Varteks prema vjerovnicima krajem rujna prošle godine iznosio je 577 milijuna kuna, od čega prema financijskim institucijama oko 262 milijuna kuna, a prema državi dodatnih 244 milijuna kuna.

Prema planu operativnog i financijskog restrukturiranja za razdoblje 2013. – 2018. godine, za sve vjerovnike predviđa se mjera otpisa redovnih i zateznih kamata. Dug prema državi, tijelima javne uprave i trgovačkim društvima u većinskom državnom vlasništvu planira se podmiriti dokapitalizacijom (država bi postala vlasnik maksimalno 25 posto dionica), ustupanjem nekretnina, otpisom dijela osnovnog duga te refinanciranjem duga obročnom otplatom kroz pet godina u mjesečnim ratama.

Dug prema financijskim institucijama planira se podmiriti reprogramom dijela duga (poček jedna godina i otplata u pet) i kroz nekretnine (prodaja City centra Zagreb te sale and lease back City centra Rijeka), a dugovanja prema ključnim dobavljačima i onima s ovršnim ispravama planira se u prvih 12 mjeseci restrukturiranja, dok se za ostale predviđa poček od 12 mjeseci i otplata u pet godina.

Uz restrukturiranja postojećeg duga, financijsko restrukturiranje podrazumijeva i korištenje novih izvora financiranja za pokriće negativnih novčanih tokova do stabilizacije poslovanja Varteksa, odnosno pokriće troškova restrukturiranja i troškova preseljenja. Za to bi trebalo, kako se procjenjuje, ukupno 92 milijuna kuna novog zaduženja, uz poček od tri godine.

'Kako bi se osigurala provedba zacrtanih ciljeva financijskog restrukturiranja, s najvećim vjerovnicima su načelno definirani načini podmirenja obveza prema navedenim mjerama, te sukladno tome i sukladno mjerama operativnog restrukturiranja. Uprava Varteksa uvjerena je da planovi u okviru postupka predstečajne nagodbe ukazuju na uspješnu konsolidaciju i održivost poslovanja tvrtke. No, zbog složenosti mjera koje treba provesti postoji moguća neizvjesnost u vezi nastavka poslovanja Varteksa i pripojenih društava', naglašava se u revizorskom izvješću.