Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje objavio je prosječne iznose mirovina za siječanj. Riječ je o prvim mirovinama koje će se usklađivati, prema svemu sudeći po stopi od 3,03 posto. Uvećanje će umirovljenicima stići tek u travnju kao zaostali dio isplate za siječanj i veljaču, uz povećanu mirovinu za ožujak
Nakon što je analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper, temeljem podataka Državnog zavoda za statistiku o plaćama i inflaciji tijekom prethodne godine, obznanio kako bi siječanjsko usklađivanje moglo iznositi 3,03 posto, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) objavio je osnovne podatke o mirovinama za siječanj, koje su isplaćene početkom ovog mjeseca.
Riječ je o prosječnim iznosima za svaku pojedinu kategoriju mirovina iz osnovnog osiguranja te za dio mirovina po posebnim propisima. Naveden je prosječni iznos, broj primatelja te udio prosječne svote mirovine u prosječnoj plaći.
Treba reći kako su mirovine za siječanj primile ukupno 1.228.522 osobe, što je 1220 osoba više nego u prethodnoj isplati. Prosjek svih isplaćenih mirovina iznosi 555,08 eura, te je veći nego u prosincu, no to nije mjerilo, jer su u njega uključene i mirovine po međunarodnim ugovorima, za one koji su dio staža odradili i u inozemstvu te braniteljske mirovine.
Starosne, invalidske, obiteljske...
HZMO je u svojim podacima naglasio kako prosječna starosna mirovina za siječanj iznosi 635,24 eura. Kad se, uz taj prosjek dodaju i prosječne svote starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika (716,19 eura), starosne mirovine prevedene iz invalidske (532,66 eura), prijevremene starosne (573,50 eura) i mirovine zbog stečaja poslodavca (567,44 eura), onda ispada da je ukupni prosjek svih starosnih mirovina za siječanj 616,27 eura, što je 1,17 eura više nego u prosincu, ali i svega 45,3 posto prosječne plaće koja je, po podacima DZS-a, u prosincu iznosila 1361 euro.
Invalidske mirovine za siječanj su u prosjeku iznosile 419,53 eura, što je svega 30,8 posto prosječne plaće. Obiteljske su mirovine u prosjeku iznosile 484,24 eura. U ovim kategorijama se prosječna vrijednost od prosinca nije značajnije mijenjala.
Kad se to sve skupa pribroji, prosječna svota svih mirovina određenih po Zakonu o mirovinskom osiguranju za siječanj iznosi 576,72 eura i čini svega 42,4 posto prosječne plaće.
Dug staž, veća mirovina
U HZMO-u se trude prikazati i pojedine kategorije umirovljenika, neovisno o vrsti mirovina koju primaju. Tako umirovljenici s 40 ili više godina staža u prosjeku dobivaju 917,75 eura starosne mirovine. Osnovna mirovina, odnosno svota iz prvog stupa koja se isplaćuje onima koji su se odlučili za dvostupnu mirovinu, u prosjeku iznosi 773,01 euro, a kombinacija osobne i dijela obiteljske mirovine u prosjeku donosi 644,87 eura.
Najniže mirovine, koje se računaju nešto drugačije od ostalih, s obzirom na to da je riječ o zaštitnoj mjeri za osobe s minimalnim stažem ili uplatama doprinosa, u prosjeku iznose 396,58 eura. Da se te mirovine određuju samo temeljem staža i uplaćenih doprinosa iznosile bi u prosjeku 259,08 eura. No, i ovako čine svega 29,1 posto prosječne plaće.
Mirovine po posebnim propisima
HZMO je obznanio podatke i o dijelu mirovina po posebnim propisima. Tako mirovine djelatnih vojnih osoba za siječanj u prosjeku iznose 810,90 eura, braniteljske mirovine 1213,97 eura, a mirovine pripadnika HVO-a 674,47 eura.
Kad se te mirovine pribroje ostalima isplaćenima po redovitim propisima, njihov prosjek iznosi 625,27 eura te čini udio od 45,9 posto u prosječnoj plaći. To je znatno bliže obećanju Vlade o mirovinama koje će iznositi 50 posto prosječne plaće.
Ujedno, riječ je i o podatku kojeg vladajući službeno komuniciraju u javnosti kad govore o mirovinama. Predstavnici umirovljenika, dio ekonomista i stručnjaci za mirovinski sustav ističu kako je to 'miješanje krušaka i jabuka', odnosno iskrivljavanje stvarnog stanja u mirovinskom sustavu, jer se zajedno 'uprosječuju' mirovine ostvarene radom po redovitim propisima, ali i one 'povlaštene'.