Sirovine – uključujući žitarice, brašno i kvasac – dostižu novi maksimum cijena zbog rata u Ukrajini, čime su izravno pogođeni pekari i proizvođači pekarskih proizvoda u cijeloj Njemačkoj
Iz Udruge poljoprivrednika u Njemačkoj kažu da bi kila kruha mogla koštati i do deset eura ako se kriza produbi, javlja njemački Handelsblatt. Namirnice u Aldiju, Lidlu i ostalim trgovinama ne samo da su postale rijetke, već i cijene pšenice i raži trenutno enormno rastu na svjetskom tržištu.
Europske žitnice Rusija i Ukrajina među najvećim su i najvažnijim proizvođačima pšenice. Od početka ruske invazije na Ukrajinu proizvođači su potrošili više novca na proizvodnju pekarskih proizvoda što će se preliti i na kupce koji će za kruh morati izdvojiti više novca.
Pekarski majstor iz njemačke Savezne zemlje Tirinška Thomas Bode nedavno je za Focus Online nedavno rekao kako je morao povisiti cijene proizvoda za oko 20 posto, sve zbog rasta troškova.
Kruh od prošlog dana u pola cijene
Obično troškovi proizvodnje, uključujući troškove rada, čine najveći dio cijene. Međutim, prema Bodeu se to već promijenilo pa su troškovi sirovina i energije sada na istoj razini kao i troškovi proizvodnje. Kako bi svima, neovisno o financijskoj situaciji, omogućio kupnju pekarskih proizvoda, Bode svojim kupcima nudi kruh od prethodnog dana u pola cijene.
Pekarnice u okrugu Kassel mole svoje kupce za razumijevanje zbog visokih cijena kruha.
'Poljoprivrednici proizvode pšenicu, pekari peku kruh. Potonji su ti koji moraju izračunati cijene na temelju svoje strukture troškova', rekao je za Handelsblatt Daniel Schneider, generalni direktor Središnjeg udruženja njemačkog pekarskog obrta.
Budući da rastu i troškovi energije, osoblja i proizvodnje, brojne tvrtke trenutačno moraju pregledavati i prilagođavati svoje izračune. No, Schneider smatra da su još daleko od toga da za kilogram kruha plate deset eura.