Osnivanje državne veledrogerije, preko koje bi bolnice nabavljale lijekove, stara je ideja HDZ-a koja je nanovo postala aktualna. O njoj sada ozbiljno razmišlja vlada Andreja Plenkovića, pritisnuta zahtjevima privatnih veledrogerija za isplatom duga većeg od pet milijardi kuna. Naravno, veletrgovci lijekovima tom su idejom, blago rečeno, zapanjeni
Da osnivanje državne veledrogerije nije pusta tlapnja, naznačio je ministar zdravstva Vili Beroš na sjednici saborskog Odbora za zdravstvo, održanoj u ponedjeljak.
Beroš je izjavio kako se razmatraju i alternativne mogućnosti nabave lijekova te u tom smislu i osnivanje državne veledrogerije, kao i izravna nabava lijekova iz Europske unije.
Predsjednik Uprave Oktal Pharme, jedne od četiri najveće privatne veledrogerije u Hrvatskoj, Ivan Klobučar iznenađen je takvim razmišljanjem ministra.
'Kako bi našli ljude? Znam jednu ustanovu tu u Remetincu'
'Ako je to izjavio ministar Beroš, to je potpuno nerazumijevanje sistema. Ako je to izjavio, onda me strah kako ćemo dalje... Ne razumijem. Ako se osnuje državna veledrogerija, zar bi to značilo da se njoj neće plaćati lijekovi? Za sve što je bilo državno znamo kako je prošlo. Zanima me gdje bi našli zaposlenike. Znam jednu ustanovu tu u Remetincu, u kojoj je dosta dobar kadar', sarkastičan je Klobučar.
Ističe da veledrogerije imaju ugovore sa stranim dobavljačima koji im vjeruju. Nemoguće je preko noći, smatra on, ući u kompleksan i visoko standardiziran biznis kao što je distribucija lijekova.
'To je prastara ideja još od vremena Andrije Hebranga. Svaki put je izvlače iz ladice kad tražimo svoj novac koji smo pošteno zaradili. Meni je žao zašto se nitko u Vladi nije sjetio da napravi auto industriju. Interno se šalimo da bi se ta državna veledrogerija trebala zvati 'Džabalek' jer će sve kao biti besplatno', rekao je Klobučar za tportal.
Također ga ljute izjave iz HDZ-a kako nije fer da veledrogerije naplaćuju zatezne kamate.
'Neka ne plate struju HEP-u. Naravno da će im idući mjesec biti naplaćena kamata. A govorimo o državnoj tvrtki', poručio je Klobučar.
'Radi se samo o pritisku na nas'
Isto razmišljanje o osnivanju državne veledrogerije ima Tomislav Kulić, član Uprave Phoenix Farmacije i čelnik Udruženja veledrogerija pri HGK-u.
'Smatram da se radi samo o pritisku na nas koji ne tražimo ništa drugo nego da nam se plate dugovi. Ideja je neracionalna. Donijela bi samo još veće troškove državi, odnosno poreznim obveznicima', rekao je Kulić.
Podsjeća na to da veledrogerije ne sudjeluju na bilo koji način u formiranju cijena lijekova, niti potiču njihovu potrošnju.
'Postupak formiranja cijene zakonski je reguliran. Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode kroz HZZO ima ključnu ulogu u formiranju cijene i praćenju potrošnje te učinkovitosti lijekova. Znači, država već sad ima ključan mehanizam u svojim rukama. Osnivanje državne veledrogerije ne bi riješilo dugove bolnica', mišljenja je Kulić.
Upozorava na to da je trgovanje lijekovima na veliko iznimno kompleksan posao.
'Poslovni model je izuzetno standardiziran i troškovno opterećen. Poslovanje je regulirano nizom zakonskih akata i nizom internacionalnih standarda koji osiguraju kvalitetno rukovanje i skladištenje lijekova. Svake godine izdvajamo velika sredstva za praćenje regulatornih promjena. Uz to je veledrogerijski posao nisko profitabilan te se profitna marža kreće od jedan do 1,5 posto. Radi se o balansu između visokokvalitetnih usluga i što veće troškovne učinkovitosti. Teško je vjerovati da bi državna tvrtka bila uspješna u tome', rekao je Kulić.
'To je potpuna besmislica'
Na ulazak države u biznis s lijekovima blagonaklono ne gleda ni ekonomski analitičar Damir Novotny.
'To je potpuna besmislica. Bolje da se prihvate pravog posla i krenu u restrukturiranje bolničkog sustava. Sad je vrijeme. Tu leži temeljni problem. Pitanje je tko upravlja ekonomikom bolnica, a one su kao i svako drugo poduzeće. Sadašnji ravnatelji, uz sve dužno poštovanje, nisu osposobljeni za upravljanje tako velikim sustavima. Zato zagovaram njihovu privatizaciju', istaknuo je Novotny.