nema ključnih odluka

Propala dokapitalizacija crikveničkog Jadrana: Traži se strateški partner

15.01.2025 u 14:50

Bionic
Reading

Dokapitalizacija hotelske kompanije Jadran d.d. iz Crikvenice nije uspjela ni iz nekoliko pokušaja. Dva mirovinska društva koja drže gotovo 90 posto dionica, tražila su još jednog strateškog partnera, no iz neobjašnjivog razloga, ni kroz dvije skupštine dioničara nisu donesene ključne odluke

Crikvenička hotelska kompanija Jadran d.d. nastoji provesti dokapitalizaciju. No, procesi koji se odvijaju u sjeni te najave onemogućuju proces. Ključne odluke nisu donesene, a kompanija je na čekanju.

Prije nekoliko dana je, doznaje Forbes, ostavku podnijela članica uprave Irina Tomić, koja će tu dužnost obavljati do kraja ovog mjeseca. Prije toga, nije bilo kvoruma na glavnoj skupštini, a potom na izvanrednoj nisu donesene odluke o dokapitalizaciji.

Plan je bio da se temeljni kapital sa 64,04 milijuna eura smanji na 27,97 milijuna eura kroz prijenos razlike u rezerve, a ne kroz isplate dioničarima. Potom bi uslijedila javna ponuda dionica, kojom bi se kapital povećao za otprilike 50 milijuna eura, čime bi temeljni kapital dosegao vrijednost oko 78 milijuna eura.

Dubinsko snimanje

No, kako su dva mirovinska društva, PBZ Croatia osiguranje i Erste Plavi, kroz svoje fondove B kategorije, u vlasništvu gotovo 90 posto dionica Jadrana, na skupštini je bilo dovoljno da njihovi predstavnici prihvate prijedlog.

Skupština dioničara je sazvana 2. prosinca, no nije održana zbog nedostatka kvoruma. To znači da se nije pojavio predstavnik jednog od dva spomenuta 'mirovinca'. Potom je tjedan dana poslije sazvana izvanredna skupština, na kojoj 'odluke nisu donesene', kako stoji u izvješću Zagrebačke burze.

Svega dan prije ostavke Irine Tomić, objavljeno je odobrenje procesa dubinskog snimanja Jadrana d.d. zbog pronalaska strateškog partnera za ulaganje. Ranije spomenuta dokapitalizacija kroz javnu ponudu dionica trebala je biti provedena u dva kruga. U prvom krugu su postojeći dioničari imali pravo na maksimalni udjel od 58,88 posto, a drugi krug je trebao biti otvoren za nove ulagače, a u ponudi bi bilo 41,12 posto udjela.

Nema nesuglasica među dioničarima

Iz Erste Plavog su za Forbes poručili da su dali svoj glas za dokapitalizaciju Jadrana. Po tome ispada da se PBZ CO usprotivio toj nakani. 

'Erste Plavi mirovinski fondovi, kao jedan od dioničara tvrtke Jadran d.d., na glavnoj skupštini održanoj u prosincu prošle godine dali su svoj glas za dokapitalizaciju društva. Naime, Erste Plavi i dalje zadržavaju stav da je povećanje temeljnog kapitala optimalan korak za Jadran d.d., koji bi kompaniji omogućio nastavak uspješnog obavljanja redovnog operativnog poslovanja te ujedno dao poticaj za odgovarajuće investicijske korake s ciljem daljnjeg širenja poslovanja te dodatnog učvršćivanja i jačanja tržišne pozicije društva. Erste Plavi ne mogu komentirati odluke drugih dioničara, ali izražavaju nadu da će u budućem razdoblju prevladati stav svih uključenih dionika oko potrebe dokapitalizacije Jadrana. U tom kontekstu treba sagledati i odluku uprave društva o odobrenju procesa dubinskog snimanja s ciljem pronalaska strateškog partnera/potencijalnih ulagatelja', poručuju iz Erstea.

No, iz PBZ CO-a su poručili da 'nema nesuglasica među dioničarima', te da podržavaju Upravu Jadrana 'u procesu traženja strateškog partnera koji bi osigurao daljnji razvoj društva'.

Inače, Jadran iz Crikvenice je došao pod povećalo ekonomske javnosti prije nekoliko godina kad je za 30 milijuna eura od skupine investitora kupio hotel View u Postirama na Braču. Gradnja samog hotela je navodno koštala 28 milijuna eura. Tvrtku su 2018. preuzela spomenuta mirovinska društva, a do 2022. godine, prema podacima sa servisa Poslovna Hrvatska, poslovala s gubicima.