Nezavisni sindikat radnika Hrvatske najavit će na konferenciji za novinare početak bijelog štrajka svojih članova, a tom će prigodom pozvati sve radnike INA-e da se pridruže štrajku. Uz to, najavit će i prosvjed, koji bi se trebao održati u subotu, 18. siječnja ispred upravne zgrade INA-e u Zagrebu
Nastavak je to nezadovoljstva dijela radnika okupljenih u nekoliko velikih sindikata unutar INA-e, koji su još u studenom najavili prosvjedne aktivnosti. Naime, nezadovoljni ponuđenim povećanjem osnovice plaća u sklopu pregovora o novom kolektivnom ugovoru i odbijanjem njihovih zahtjeva, poručili su kako će krenuti u sindikalne aktivnosti.
Istaknuli su tada da više od 50 posto radnika radi za prosječnu plaću od 870 eura te da INA d.d. za plaće radnika izdvaja tek dva posto ukupnih operativnih troškova. Zatražili su da INA bude tvrtka u kojoj niti jedan radnik nema ugovor o radu na minimalnu plaću te ujednačavanje dodataka za otežane uvjete rada, poput rada na platformi ili bušotini, i njihovo povećanje za najmanje 35 posto.
Iz INA-e su nedugo zatim odgovorili da kontinuirano ulažu u poboljšanje materijalnih uvjeta naših radnika, kako bi ostali konkurentni na tržištu. 'Samo u 2023. i 2024. plaće su svim radnicima u INA Grupi rasle prosječno za više od sedam posto godišnje. INA kao odgovoran poslodavac nastoji uskladiti plaće s inflacijom, no isto tako nagrađuje izvrsnost', poručili su nedugo nakon sindikalnog istupa.
'U medije smo izašli osupnuti lošom situacijom s radničkim pravima. Ovu priliku ću iskoristiti da sve radnike INA Grupe pozovem u bijeli štrajk koji će trajati do 18. siječnja, kad će se održati prosvjed. Trenutno je završilo izjašnjavanje radnika nakon mirenja. O rezultatima izajšnjavanja nemamo nikakve podatke. Sindikati koji pregovaraju drže sve podatke u tajnosti', rekla je sindikalistkinja NSRH-a, Marina Palčić.
Povećanje od dva eura dnevno
'Bijeli štrajk služi kao upozorenje poslodavcu da nešto nije u redu. Želimo ukazati na degradaciju životnog standarda radnika INA-e. Želimo da radnici poštuju sve propise i sva pravila koja je INA odredila, koliko god će to usporiti radne procese. Želimo zamoliti kupce, korisnike i klijente za usporene procese rada koje će se dogoditi i da svoju frustraciju usmjere na upravu INA-e koja jedina može riješiti problem.
Pitanje je kako će radnici na ovo odgovoriti. Povećanje od četiri posto znači da na plaću od 1500 eura znači 60 eura, odnosno dva eura dnevno. To je sramota. Smatramo da bi poslodavac trebao podići plaću za 500 eura i onda dogovoriti daljnje podizanje sukladno složenosti poslova koje radnici obavljaju.
S ovim plaćama radnici ne mgu osigurati dostojanstveni život. To smatraju i banke, pa radnici nisu kreditno sposobni. Radnici si tako ne mogu osigurati dostojanstven život, jer ne mogu osigurati krov nad glavom, obrazovanje, zdravstvene usluge, odmor i sve ono što je preduvjet za normalan život, a ne preživljavanje', poručila je sindikalistkinja te nastavila:
Poslodavac prekinuo komunikaciju
'Poslodavac je prekinuo komunikaciju s nama, pa i sa sindikatima koji pregovaraju. To je loša poruka sindikatima, ali i radnicima. Problem su i franšize. To nije završetak borbe. S našim članovima u franšizi dolazimo i mi. Spremno se boriti u svakoj franšizi za prava naših radnika. Nama cilj nije sukob, želimo postići dijalog s franšizerima u pitanju radničkih prava.
Zadnje što će naši članovi učiniti je dati otkaz. Prvo ćemo učiniti sve da učinimo svoja radna mjesta i radnička prava boljima. Prvo ide to, a otkaz je zadnja opcija.
Zahtijevamo integraciju STSI-ja i INA MS-a unutar matične kompanije. Razdvajanje nije donijelo ništa dobro. Prosvjed radnika će se održati 18. siječnja u 11 sati. Pozivam radnike da se odazovu u što većem broju', zaključila je.
Boris Cerovec iz pulskog odjela NSRH-a je poručio: 'Zamislite kad radnik koji radi 35 godina u INA-i daje otkaz. On je tu želio dočekati mirovinu. Uprava ne želi podići plaće radnicima i nagraditi ih za rad, zato ljudi daju otkaze i priključuju se nama.
Trebao bi postojati zakon, ako se radnicima smanjuje plaća ili im ne raste, menadžment ne bi smio imati tri puta više od toga. Danas oni dobivaju 20-30 puta veću plaću, a to se događa u svijetu koji ne cijeni radnika. U proteklih nekoliko godina troškovi života su se podigli za 50-60 posto, a radnicima se nije povećala plaća', istaknuo je Cerovec.
Kaotično stanje u tvrtki
'Upravo smo zbog toga željeli reagirati na to, ali i na franšizu. Kad bi to bilo dobro, mislite li da bi menadžment nudio benzinske crpke privatnicima? Ne bi, jer bi ih onda bilo njima lakše voditi. Radnici se guraju izvan tvrtke.
Upozorili smo na kaotično stanje u firmi. Nije prošlo ni 15 dana od toga, reprezentativni sindikati su proveli pregovore o kolektivnom ugovorima, o čemu mi ništa nemamo. Najavili smo članstvu da će anketirati prihvaćaju li ponudu poslodavca o povećanju od 50-60 eura. Ono što se obično rješava u tjedan dana, radili su 25 dana. Ni danas ne znamo rezultate tih anketa. Mi ne želimo čekati. Zato smo sazvali konferenciju za tisak kako bismo pozvali na bijeli štrajk i prosvjed te da uprava shvati da ovako više ne možemo. Spremni smo podržati reprezentativne sindikate u sindikalnim akcijama, ali ne trčimo slijepo.
Umjesto da pokažu da žele nešto za radnike raditi, oni gledaju svoj interes. Mi smo plaćeni od sindikalne članarine i njima polažemo račune. Ne ovisimo o poslodavcima. Zahtjev je da uprava odriješi kesu i da svim radnicima poveća plaću za 500 eura i da se dalje dogovaramo o kolektivnom ugovoru', zaključio je Cerovec.